Piątek, 26 kwietnia 2024

Nawiewniki okienne

28 listopada 2022

Wbrew pozorom szczelne okna nie są najlepszym rozwiązaniem. Wynika to z nadmiernej izolacji. W najgorszym wypadku może się to okazać nawet niebezpieczne dla domowników. Jak można rozwiązać ten problem? Dowiedz się więcej o nawiewnikach okiennych.

Czym są nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne są ważnym elementem wentylacji domu. Dzięki nim do wnętrza dostaje się świeże powietrze z zewnątrz. W ten sposób powstaje cyrkulacja, która, jak zapewne wiesz, jest podstawą wentylacji. Wentylatory w budynku zapewniają utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Na komfort mieszkańców budynku duży wpływ ma odprowadzanie zużytego powietrza.

Wentylacja i nawiewniki okienne

Wszystkie budynki powinny posiadać okna z elementami wentylacyjnymi. Należy pamiętać, że każdy inwestor od 2009 roku ma obowiązek stosowania okien i okuć zgodnych z założeniami projektowymi systemów wentylacyjnych w swoim budynku.

Istnieje wiele sposobów na wpuszczenie świeżego powietrza z zewnątrz. Można usunąć część uszczelki lub zastosować mikrowentylację. Eksperci są zgodni, że nie należy całkowicie zamykać okien. Jeśli nie jest to możliwe, w oknach należy stosować specjalne nawiewniki z opcjonalnymi listwami regulacyjnymi (klapy wentylacyjne).

Klimatyzacja a wentylacja

Wentylacja jest równie ważna jak klimatyzacja. W pierwszej z nich następuje wymiana powietrza w przestrzeni, a w drugiej poprawa parametrów powietrza (jakość powietrza, temperatura itp.). Wentylacja jest równie ważna jak klimatyzacja. W tej pierwszej wymienia się powietrze w pomieszczeniu, a w drugiej poprawia się parametry powietrza (jakość, temperatura itp.). Warto też zauważyć, że ogrzewanie klimatyzacją może być nadal stosowane w chłodniejsze poranki i wieczory.

Nawiewniki okienne - regulacja i montaż

Nawiewniki okienne występują w dwóch rodzajach: automatycznym i ręcznym. W pierwszym z nich użytkownik sam decyduje, ile powietrza wpuszcza do pomieszczenia. Aby to wyregulować, wystarczy przełączyć otwarcie urządzenia. Dźwignia, która pozwala zwiększyć lub zmniejszyć wentylację, znajduje się zazwyczaj z boku nawiewnika. Nawiewniki automatyczne pozwalają na automatyczną zmianę wielkości otworu. Zależy to od wilgotności w pomieszczeniu (nawiewniki higrosterowane) lub ciśnienia(nawiewniki ciśnieniowe).

Nawiewniki ciśnieniowe dostarczają do pomieszczenia świeże powietrze. Regulator automatycznie ograniczy przepływ, jeśli nastąpi wzrost ciśnienia, np. zbyt silny podmuch wiatru.

Nawiewniki okienne występują w dwóch opcjach: można je kupić razem z oknami lub kupić osobno i przymocować do ram. Tego typu urządzenie musi posiadać wlot powietrza na zewnątrz Twojego budynku oraz regulator od wewnątrz. Nawiewniki okienne powinny być umieszczone w kasecie rolet zewnętrznych lub na górze ramy okiennej. Podczas użytkowania nawiewników należy pamiętać, że nie należy ich niczym zasłaniać ani zaklejać.

Jak wybrać odpowiedni numer?

Ilość nawiewników w budynku mieszkalnym możesz obliczyć dzieląc przepływ powietrza wymagany przez każde pomieszczenie przez moc nawiewnika, która wynosi 10 Pa.

Nawiewniki okienne i przepisy prawne

Nawiewniki okienne są obecnie obowiązkowym elementem każdego domu, zgodnie z najnowszymi przepisami. Nie było praktyczne zainstalowanie klimatyzacji w Krakowie lub innym polskim mieście ze starymi, nieszczelnymi oknami. Nowoczesne ramy okienne są zbyt szczelne i nie pozwalają na odpowiedni przepływ powietrza między wnętrzem a zewnętrzem budynku. Prawidłowa wentylacja nie tylko powoduje powstawanie nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach, ale również tworzy doskonałe środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Nawiewniki okienne mogą powodować problemy akustyczne

Możliwe jest, że nawiewniki okienne ze względu na swoje parametry mogą nieznacznie obniżyć właściwości akustyczne stolarki okiennej. Jest na to rozwiązanie. Nawiewniki okienne mogą być stosowane przez osoby, które mieszkają w głośnych pomieszczeniach. Są one również wyposażone w specjalne wkładki tłumiące.