Czwartek, 29 lutego 2024

Jak zwiększyć oszczędności na ogrzewaniu?

6 października 2022

W wielu przypadkach sezon grzewczy w Polsce oznacza wyższe koszty. Ogrzewanie może być kosztowną koniecznością nawet przez połowę roku kalendarzowego. To sprawia, że trudno jest zaoszczędzić pieniądze. Jak można zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą? Gdzie można znaleźć oszczędności?

Dlaczego energia grzewcza jest tak ważna?

Wiele osób szuka sposobów na oszczędzanie ze względu na stale rosnącą inflację. Ogrzewanie jest jednym z najdroższych elementów utrzymania domu. Często to czynniki ekonomiczne wygrywają tę bitwę, zwłaszcza jeśli roczne koszty są wysokie. Wiele osób uważa, że oszczędzanie pieniędzy oznacza marznięcie zimą w domu. Jednak nie zawsze jest to prawda.

Koszty ogrzewania można zmniejszyć dbając o nasze środowisko i otoczenie. Możemy zmniejszyć ilość produkowanych przez nas zanieczyszczeń i pomóc w powstrzymaniu globalnego ocieplenia. Jest to szczególnie prawdziwe w obszarach, gdzie zimy są surowe ze względu na zanieczyszczoną smogiem atmosferę. Ludzie, którzy są narażeni na smog przez dłuższy czas, mogą cierpieć z powodu problemów zdrowotnych, problemów ze snem i komplikacji w czasie ciąży. Wiele osób szuka sposobów na zmniejszenie ilości ciepła i emisji, aby chronić środowisko.

Odpowiednia izolacja dla domu

Nowoczesne domy energooszczędne budowane są na starannie wykonanej izolacji. Liczy się nie tylko rodzaj izolacji, ale także sposób i dokładność jej wykonania. Znacznie trudniej jest zaoszczędzić, jeśli wybrana przez nas izolacja termiczna została źle ułożona lub ma ubytki. Ważne jest, aby przed zimą lub jesienią uzupełnić wszelkie braki w izolacji, ponieważ dzięki temu dom będzie dłużej utrzymywał ciepło. Dzięki temu zmniejszy się zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Inspekcja ta nie powinna ograniczać się do ścian. Dach, okna, balkony, drzwi i wiele innych miejsc powinno być dobrze zaizolowanych. Umiejętne zabezpieczenie tych miejsc zapobiegnie powstawaniu barier termicznych, przez które ucieka cenne ogrzewanie. Dobrym źródłem pomocy w realizacji tego celu są eksperci w tej dziedzinie. Pomogą oni nie tylko uniknąć błędów przy montażu izolacji, ale także pomogą wybrać odpowiednią izolację w zależności od powierzchni i miejsca zamieszkania.

Wymiana źródła ogrzewania

Wysokie koszty ogrzewania wynikają często z nieefektywnych źródeł ogrzewania i źle dopasowanego systemu grzewczego. Nawet najbardziej wydajne paliwo stałe może nie wystarczyć do rozwiązania problemu. Ciepło uzyskane przy spalaniu jest często tracone, więc nie ogrzewa ono wystarczająco dużo wody.

Problemem może być również niewłaściwy system grzewczy dla domu. Jeśli nie mamy do czynienia z domem pasywnym, zastosowanie niskotemperaturowych grzejników i ogrzewania podłogowego w dużym domu może okazać się niewystarczające.

Nowoczesne źródła ogrzewania często powodują, że ogrzewanie jest bardziej wydajne i niższe. Można je połączyć z innymi instalacjami, np. fotowoltaiką, aby uzyskać takie oszczędności.

W jaki sposób można uzyskać środki? Istnieje wiele projektów, które wspierają modernizację źródeł ogrzewania. Dzięki tym projektom możesz uzyskać fundusze lub znaczne dotacje. Projekty te ciągle się zmieniają, więc pamiętaj, aby sprawdzać aktualne oferty.

Stolarka okienna

Nieszczelna stolarka okienna jest jedną z wiodących przyczyn utraty ciepła. Nieszczelne okna, które zostały zamontowane nieprawidłowo lub w niewłaściwy sposób, mogą prowadzić do powstania mostków termicznych, które mogą zwiększyć zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Można je wymienić na bardziej wydajne okna. Jest to kosztowne i wiele osób odkłada ich wymianę. Czy to się opłaca? Ogrzewanie domu może być droższe i w dłuższej perspektywie zaoszczędzić pieniądze niż wymiana okien na nowsze.

Stałe przeszklenia są tańszą opcją, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni. Stałe przeszklenia nie są wykonalne dla wszystkich domów, zwłaszcza jeśli nie mają one wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji.

Stała temperatura wewnątrz domu

Oszczędność jest możliwa dzięki utrzymywaniu stałej temperatury w obrębie każdego pomieszczenia. Nie musimy jednak chłodzić domu. Ogrzewanie schłodzonego domu wymaga więcej energii i zasobów.

Zalecany zakres temperatur to od 19 do 21 stopni Celsjusza. Dzięki temu możemy utrzymać niższą temperaturę dla sypialni i kuchni, a wyższą dla łazienki. Dzięki temu unikniemy wychłodzenia mieszkania.

Wiele osób decyduje się na obniżenie temperatury podczas wakacji. Nie zaleca się obniżania temperatury o więcej niż 5 stopni. Może to spowodować znaczne wychłodzenie domu, a nawet ścian.

Grzejniki

Walka nie jest zakończona, jeśli masz odpowiedni poziom wody w systemie grzewczym i wentylowane grzejniki. Od stopnia ich widoczności zależy również to, jak wydajnie pracują. Możesz zapewnić ich maksymalną wydajność poprzez zapewnienie swobodnego przepływu powietrza wokół nich.

Można to zrobić poprzez zmianę zasłon i firanek z zimowych na krótsze, aby nie blokowały przepływu powietrza. Można też zainstalować za kaloryferem panele odbijające ciepło. Zablokuje to ucieczkę ciepła przez słabo zaizolowane ściany. W niektórych przypadkach może być jednak konieczna wymiana grzejników na bardziej wydajne modele.

Domy pasywne nie są jedynym sposobem budowy domu. Domy energooszczędne zatrzymują ciepło w bardziej efektywny sposób. Nawet jeśli Twój dom nie został zbudowany zgodnie z tymi projektami, możesz wprowadzić kilka istotnych zmian, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Chociaż mogą wydawać się dużymi wydatkami, kilka małych zmian może naprawdę opłacić się w dłuższej perspektywie.