Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

5 października 2022

Ludzie coraz częściej zastanawiają się nad montażem klimatyzacji w swoich domach lub mieszkaniach. Na rynku jest tak wiele opcji, że wybór może być trudny. Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie? Czy warto zapłacić więcej za bardziej zaawansowane klimatyzatory. Jaki klimatyzator powinieneś wybrać? Który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Czy jest to klimatyzator przenośny czy stacjonarny? To wszystko są ważne pytania! Dziś zajmiemy się jednym z nich. Omówimy, kiedy warto zainwestować w klimatyzator stacjonarny, a kiedy lepszy jest klimatyzator przenośny.

Klimatyzator stacjonarny - wszystko, co musisz wiedzieć

Klimatyzacja stacjonarna wyróżnia się tym, że jest montowana na suficie (lub ścianie, jeśli wybierzesz taką opcję) i jest tam zawsze. Ważne jest, aby zastanowić się, gdzie chcesz, aby twój klimatyzator był umieszczony. Warto porozmawiać z profesjonalistą, który pomoże nam określić najlepsze miejsce na umieszczenie naszego klimatyzatora.

Dostępne są klimatyzacje stacjonarne typu split i monoblok. Istnieje wiele wariantów mocy, wyglądu i sposobu montażu.

Klimatyzacja stała monoblokowa

Ten rodzaj klimatyzacji jest mało praktyczny. Jest to sposób, w jaki jest on instalowany. Klimatyzacja monoblokowa odnosi się do pojedynczej jednostki, która musi być zainstalowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Z powodu tej konieczności, jest bardzo mało miejsca na manewrowanie i musi być wystarczająco dużo miejsca, aby zamontować skomplikowany sprzęt. Parownik znajduje się wewnątrz budynku. Na zewnątrz musi być zainstalowany przewodnik ciepła. Ten rodzaj klimatyzacji zasłania okno, aby ograniczyć ilość wpadających promieni słonecznych.

Klimatyzator stacjonarny typu split

Klimatyzacja typu split składa się z dwóch oddzielnych jednostek. Jest to jednostka wewnętrzna lub parownik oraz jednostka zewnętrzna lub skraplacz. Te dwa elementy mogą być oddalone od siebie nawet o kilka metrów. Klimatyzator można zamontować w każdym dogodnym miejscu. Typ split jest bardziej wydajny niż monoblok. Miedziane rury freonowe, które łączą dwa urządzenia klimatyzacyjne są bardzo cienkie i nie ingerują w strukturę ścian.

Klimatyzator przenośny - wszystko, co musisz wiedzieć

Klimatyzator przenośny ma tę zaletę, że jest przenośny. Można go umieścić w dowolnym miejscu. System może być umieszczony w każdym pomieszczeniu. Klimatyzator można zabrać ze sobą gdziekolwiek się udajemy. Do wyboru mamy dwie wersje tego urządzenia. Można wybrać klimatyzator monoblokowy lub dwuczęściowy.

Klimatyzator przenośny monoblok jest głośniejszy. Opcja dwuczęściowa pozwala nam wynieść głośne elementy na zewnątrz budynku. W tym przypadku musimy mieć cały czas otwarte drzwi balkonowe lub okienne. Przewody łączące jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną są cienkie i łatwo dostępne, więc nie powinno to stanowić problemu. Klimatyzator przenośny dwuczęściowy jest cichszy i bardziej wydajny niż jednostka monoblokowa.

Klimatyzacja przenośna czy stacjonarna?

Klimatyzacja stała jest bardziej praktyczna i estetyczna. Nie można jej w każdej chwili przestawić. Jej moc i wydajność to niewątpliwie jej zalety. Są też znacznie wydajniejsze od klimatyzatorów przenośnych. Klimatyzator przenośny to dobra opcja dla osób, które chcą ocenić wydajność i efektywność systemu chłodzącego.