Czwartek, 29 lutego 2024

Najlepsze firmy instalujące klimatyzację w Krakowie - ranking

30 marca 2023

W Polsce coraz więcej osób montuje w swoich domach czy mieszkaniach klimatyzację. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że chcą się ochłodzić latem, ale także zapewnić sobie dodatkowe ciepło zimą. Najczęściej klimatyzowane powietrze kojarzy się z chłodem. Można ją spotkać w dużych biurach, galeriach handlowych i innych większych budynkach. Urządzenie to świetnie nadaje się do użytku domowego, a przy tym pozytywnie wpływa na jakość powietrza.

Za co płacimy montując klimatyzację?

Ważne jest, aby przeanalizować koszty związane z założeniem klimatyzacji do domu. Pozwoli to określić, ile pieniędzy trzeba będzie zainwestować. Różnica w cenie pomiędzy klimatyzatorami do domu wynika z wbudowanych parametrów. Niższa cena urządzenia może sprawić, że będzie ono droższe w eksploatacji, ponieważ konserwacja jest bardziej kosztowna. Większy koszt początkowy może zwrócić się szybciej, ponieważ urządzenie jest bardziej wydajne i ekonomiczne.

Wybierając klimatyzator, należy zwrócić uwagę na koszty montażu, ponieważ od tego zależy efektywność systemu. Niewykwalifikowane osoby mogą przypadkowo coś uszkodzić i stracić pokrycie gwarancyjne, jeśli dokonają samodzielnego montażu. Notowania instalacji obejmują rodzaj klimatyzatora, długość instalacji, rodzaj montażu i wysokość urządzenia.

Koszty instalacji klimatyzatora

Koszty instalacji obejmują zarówno zakup urządzenia klimatyzacyjnego, jak i zapłatę za wykonaną usługę, związaną z jego montażem i uruchomieniem. Koszt urządzenia jest uzależniony od ilości funkcji, modelu, mocy oraz producenta klimatyzatora. Koszty instalacji opierają się na pracy doświadczonej osoby. Koszt takiej usługi nie jest wyszczególniony w jednej cenie, ale jest uzależniony od miejsca, w którym urządzenie będzie montowane oraz samego sprzętu. Niekiedy konieczne jest użycie rusztowań lub podnośników, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Po wykonaniu instalacji możliwa jest również naprawa ubytków i kucie ścian. Ważna jest odległość między jednostkami wewnętrznymi i zewnętrznymi, ponieważ decyduje ona o tym, jak długie przewody trzeba pociągnąć, aby je połączyć. Koszty instalacji mogą wzrosnąć, gdy klimatyzator musi być zintegrowany z innymi systemami w domu, takimi jak wentylacja. Koszt instalacji klimatyzacji nie obejmuje materiałów takich jak rury miedziane i przewody elektryczne. Najczęściej koszt napełnienia klimatyzatora podczas instalacji został już wliczony w usługę.

Ile kosztuje montaż klimatyzatora?

Nie należy próbować oszczędzać pieniędzy, wykonując instalację samodzielnie. Może się to skończyć uszkodzeniem nowo zakupionego sprzętu. Prawidłowo wykonana instalacja jest kluczowa dla udanego montażu. Ile kosztuje instalacja klimatyzatora przez profesjonalistę?

Poproszenie o wycenę jest dobrym sposobem, aby uzyskać pomysł, ile będzie kosztować, zanim zainwestujesz w klimatyzator. Niektóre firmy i sklepy oferują klimatyzację z montażem. Ta opcja jest opłacalna, ponieważ klient płaci mniej za montaż ze względu na stawkę VAT w wysokości 8 % i ma pewność, że usługą zajmie się profesjonalista. Ponadto dzięki takiemu układowi klient może skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu w przypadku awarii lub serwisu.

Za profesjonalny montaż klimatyzatorów w mieszkaniu należy liczyć się z wydatkiem od 1.000 do 1.500 złotych. W zależności od instalatora, cena ta może, ale nie musi obejmować dodatkowych materiałów, takich jak okablowanie i rury. Instalacja w mniejszych miejscowościach będzie tańsza niż w dużych miastach. Koszt wzrośnie wraz ze zwiększeniem odległości między urządzeniami oraz jeśli podczas instalacji będzie wymagany dodatkowy sprzęt, taki jak rusztowanie lub podnośnik. Montaż rzadkich i tanich modeli będzie droższy, ponieważ jest mniej chętnych do tego specjalistów.

Montaż klimatyzacji Kraków - ranking 2023

1. Klimasoft

Klimasoft to profesjonalna firma zajmująca się sprzedażą oraz montażem systemów klimatyzacji oraz wetylacji dla firm i klientów indywidualnych. Od 15 lat oferuje najwyższej jakości systemy klimatyzacji i wentylacji w Krakowie i w okolicznych miastach. Doświadczenie pozwala nam oferować najlepsze urządzenia klimatyzacyjne tj. Daikin, Mitsubishi Electric, Fujitsu, LG, Gree, Rotenso. Firma posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników co pozwala sprostać wymaganiom rynkowym i zapewnić klientom kompleksową i fachową obsługę. Sprzedawane przez nich produkty posiadają certyfikaty zgodne z prawem unijnym i polskim. Gwarantują terminowość i rzetelność w realizacji zobowiązań. Bogate doświadczenie i znajomość aktualnych rozwiązań technicznych zapewnia profesjonalizm i poprawność wykonywanych inwestycji, zarówno od strony projektowej jak i wykonawczej.

2. Aero7

Aero7 - sklep internetowy należący do firmy Spec7, który został uruchomiony w 2009 roku. Można w nim kupić urządzenia klimatyzacyjne, takie jak klimatyzatory przenośne i ścienne. Do osuszania powietrza można zakupić osuszacze domowe i profesjonalne. Dostępne są również inne urządzenia do uzdatniania powietrza, takie jak nawilżacze czy oczyszczacze. Sklep oferuje swoim klientom element serwisowy w postaci osuszania, oczyszczania powietrza, nawilżania, napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych urządzeń klimatyzacyjnych. Aero7 pozwoli Ci zainstalować klimatyzację w każdej przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest to Twój dom, mieszkanie lub biuro, sklep, hotel, czy jakakolwiek inna przestrzeń komercyjna, publiczna lub prywatna. Klimatyzacja może być zainstalowana w przestrzeniach modernizowanych lub nowych. Pora roku nie ma znaczenia przy montażu urządzenia.

3. Klimman

Klimman to dynamicznie rozwijająca się firma, powstała w 2008 roku. Jej główną działalnością jest dostawa, montaż i serwis systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Oferują klimatyzatory, które mogą być stosowane zarówno do pojedynczych pomieszczeń, jak i do wielu lub kilkudziesięciu dzięki systemom VRV i multisplit. Montują klimatyzatory pochodzące od renomowanych producentów. Możesz mieć pewność, że wybierając ich produkty i usługi otrzymasz nie tylko dobry sprzęt, ale także fachowe doradztwo i wysokiej jakości montaż.

4. Ventars

Ventars to doświadczony zespół profesjonalistów, którzy od wielu lat działają w branży HVAC. Zajmują się doborem, montażem i realizacją systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacji. Instalują w domach i mieszkaniach prywatnych, a także w biurowcach. Montaż systemów grzewczych to również część ich usług. Oferują ogrzewanie podłogowe i tradycyjne, a także energooszczędne pompy ciepła i kolektory słoneczne. Firma posiada autoryzację znanych na całym świecie marek.

5. Klimawent

Klimawent to firma założona w 1992 roku,  specjalizująca się w urządzeniach filtrowentylacyjnych i poprawiających jakość powietrza w pomieszczeniach. Firma sprzedaje produkty zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Klimawent oferuje kompleksowe wykonanie instalacji sanitarnych takich jak: wentylacja mechaniczna, klimatyzacja wraz z systemami oddymiania, ogrzewanie i chłodzenie, instalacje wodno-kanalizacyjne, instalacje przeciwpożarowe oraz instalacje i przyłącza gazowe. Ich działalność obejmuje doradztwo techniczne, projektowanie i dostawę instalacji i systemów oraz montaż i uruchomienie, pomiary i regulacje. Oferujemy również usługi gwarancyjne i pogwarancyjne.

Montaż klimatyzacji Kraków

Ile kosztuje nabicie klimatyzatora?

Warto, aby zakupiony klimatyzator był jak najdłużej konserwowany. Aby klimatyzator działał sprawnie i wydajnie, należy go uzupełniać dwa razy w roku. Czynnik chłodniczy to szybko wrząca substancja zwana freonem, która bierze udział w wymianie ciepła w urządzeniu. Czynnik ten może się co jakiś czas ulatniać, a jego obecność jest kluczowa dla sprężarki, która odpowiada za pracę całego układu. Dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych przeglądów i uzupełnianie czynnika chłodniczego. Koszt uzupełnienia urządzenia może wynosić od 150 do 300 złotych w zależności od rodzaju i ilości czynnika chłodniczego. Często należy doliczyć koszty dojazdu serwisanta.

Koszty użytkowania klimatyzacji

Koszty użytkowania klimatyzatora są uzależnione od funkcji urządzenia. Koszty związane z energią elektryczną będą ponoszone tylko latem, jeśli urządzenie jest ustawione na chłodzenie powietrza w pomieszczeniach. Jeśli urządzenie służy do ogrzewania mieszkania w okresie zimowym i jesiennym, a także do oczyszczania powietrza z kurzu i mikroorganizmów przez cały rok, koszty będą znacznie wyższe.

Koszt serwisowania klimatyzatora (wymiana filtrów, napełnianie klimatyzacji, czyszczenie układu, regularny serwis i ewentualne naprawy) oraz zużycie energii elektrycznej, która zasila urządzenie, to dwa czynniki, które mogą wpłynąć na jego utrzymanie. Ilość energii, jaką zużywa klimatyzator, zależy od jego mocy. Parametr ten jest ważny przy wyborze sprzętu, ponieważ decyduje o wydajności. Energia elektryczna kosztuje około 0,6zł za kWh. Oblicz, że klimatyzator, który ma moc 3 kW i pracuje 7 godzin dziennie, zużyje 24,5kWh. Jest to równoważne z dziennym kosztem 15 zł. Miesięczny koszt energii elektrycznej wyniósłby 441zł. Można zmniejszyć koszt klimatyzacji w mieszkaniu uszczelniając wszystkie pomieszczenia i dbając o to, by wszystkie przewody elektryczne były drożne. Ważne jest, aby nie wietrzyć pomieszczenia podczas pracy klimatyzatora.

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji

Regularna konserwacja przedłuży żywotność klimatyzatora i sprawi, że będzie on bardziej wydajny. Konserwacja ta obejmuje czyszczenie filtrów, tacy, w której zbierają się krople, wentylatora oraz dezynfekcję parownika. Jeśli z klimatyzatora wydobywa się nieprzyjemny zapach, może to świadczyć o tym, że w urządzeniu rozwinęły się grzyby lub inne mikroorganizmy. Wówczas sprzęt powinien zostać poddany zabiegowi defumigacji. Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji? Koszt serwisu klimatyzacji w całym domu, wraz z uzupełnieniem klimatyzacji, wynosi od 200 do 300 złotych. Część z tych zabiegów czyszczących można wykonać w domu, używając specjalnych preparatów do powierzchni takich jak wymienniki ciepła, filtry i elementy systemu. Pamiętaj, że to urządzenie wpływa na jakość powietrza, którym oddychasz. Dlatego należy je czyścić ze szczególną starannością.

Klimatyzacja w bloku

Mieszkańcy mieszkań wielorodzinnych również mogą zainstalować klimatyzator. Potrzebna będzie zgoda sąsiadów i zarządcy. Trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek, w którym znajdzie się projekt urządzenia i jego parametry. Nie zawsze jednak możliwe jest uzyskanie tej zgody, gdyż niektóre elewacje nie nadają się do takiej instalacji i mogą negatywnie wpłynąć na wygląd całej zabudowy. Ile kosztuje montaż klimatyzatora w mieszkaniu? Koszt jest taki sam jak w przypadku klimatyzatorów w domach jednorodzinnych czy innych budynkach. Jeśli sąsiedzi nie są zwolennikami montażu klimatyzatora do mieszkania w bloku, jedyną opcją jest zakup jednostki przenośnej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora do domu lub mieszkania?

Moc klimatyzatora jest głównym czynnikiem, który decyduje o tym, czy będzie on niedrogi w utrzymaniu. Klimatyzator nie będzie w stanie schłodzić lub ogrzać dużego pomieszczenia, jeśli nie będzie miał odpowiedniej mocy. Spowoduje to słabą wydajność i wysokie rachunki za energię. Izolacja pomieszczenia oraz wielkość i przepuszczalność okien, a także liczba osób przebywających w klimatyzowanej przestrzeni to również czynniki, które mogą wpłynąć na koszt eksploatacji klimatyzatora. Ważne jest, aby przed zakupem zwrócić uwagę na parametry urządzenia. Cena i funkcjonalność nie zawsze są ze sobą powiązane.

Ile kosztuje klimatyzator do domu lub mieszkania? Podsumowanie

Instalacja klimatyzatora w domu lub bloku mieszkalnym z roku na rok jest bardziej przystępna. Każdy może znaleźć urządzenie odpowiednie do swoich potrzeb i pożądanych efektów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klimatyzatorów, w tym jednostki przenośne i montowane na stałe. Cena zależy od mocy, wielkości pomieszczenia, które może klimatyzować oraz dodatkowych funkcji. Waha się od 1000 do 3500 złotych za pracę w jednym pomieszczeniu. Pamiętaj, że tego typu sprzęt zwiększy Twoje koszty energii elektrycznej oraz będzie wymagał dodatkowych napraw i konserwacji.