Piątek, 19 kwietnia 2024

Cztery mity na temat rekuperacji

4 listopada 2022

Zacznijmy od początku, wyjaśniając czym jest rekuperacja. Rekuperacja pozwala na odzyskanie ciepła z wymiany powietrza. Centrala wentylacyjna jest odpowiedzialna za dostarczenie świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń. Co dzieje się dalej? Zużyte powietrze jest następnie usuwane z pomieszczenia. Jednostka centralna centrali wyposażona jest w wymienniki ciepła, które umożliwiają ciągły przepływ świeżego i zużytego powietrza. Wiadomo, że strumienie te nie mieszają się. Dzięki zastosowaniu rekuperacji dom jest suchy, co zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza domu i sprzyjaniu rozwojowi pleśni i grzybów.

Wielu przeciwników rekuperacji wciąż powtarza te same mity dotyczące instalacji, które nie są prawdziwe. Do czego się odnoszą? Oto kilka powszechnych błędnych przekonań na temat rekuperacji.

Mit 1: Czy klimatyzacja jest niezbędna? Jaki jest sens używania klimatyzacji? Przecież ja już wyzdrowiałem!

Ten mit bierze się właściwie nie wiadomo skąd. Możliwe, że ktoś podczas budowy domu wpadł na pomysł, aby zaoszczędzić i pozbyć się klimatyzacji. Uwierzyli, że rekuperacja ją zastąpi. Drugim powodem może być po prostu niewiedza na temat działania rekuperacji.

Możemy na to odpowiedzieć jeszcze raz: klimatyzacja i rekuperacja to dwie różne instalacje, które spełniają różne funkcje. Klimatyzacja schładza powietrze w pomieszczeniu. Rekuperacja natomiast ma za zadanie wymienić stare, zanieczyszczone powietrze na nowe, czystsze.

Rekuperacja może być wyposażona w dodatkowe elementy, które obniżają temperaturę powietrza w pomieszczeniach. W jaki sposób następuje ten efekt? Może w tym pomóc urządzenie zwane GWC (Gruntowy Wymiennik Ciepła). Jak działa GWC? Ponieważ jest on umieszczony w ziemi, może dostarczyć do wnętrza świeże powietrze o niższej temperaturze niż na zewnątrz. Jest to świetna opcja na lato, kiedy chcemy, aby w naszym domu panował przyjemny klimat.

Fakt 1: Rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji

Rekuperacja nie zastąpi klimatyzatorów, ale można je stosować razem. Rekuperator może również sprawić, że klimatyzator będzie pracował wydajniej. Oba urządzenia mają znaczący wpływ na jakość powietrza wewnątrz domu. Rozwiązanie to docenią osoby cierpiące na alergie, choroby górnych dróg oddechowych oraz astmę.

Mit 2: Suche powietrze w domu jest spowodowane rekuperacją.

Ponownie zakładamy, że dana osoba nie wie, jak działa rekuperator. Rekuperator nie służy do osuszania, ale do wymiany zużytego powietrza.

Fakt 2: Rekuperacja usuwa wilgoć w domu

Dzięki temu, że rekuperator działa regularnie, do pomieszczeń nie dostaje się wilgoć, co powoduje uczucie suchości w pomieszczeniach. Działanie rekuperatora ma wiele zalet, jak choćby zmniejszenie wilgotności powietrza. Dzięki temu mokre ręczniki w łazienkach szybciej schną. Kolejną korzyścią jest wyeliminowanie zaparowania w zimie.

Mit 3: Mam w domu zainstalowaną centralę rekuperacyjną, przez co nie mogę otwierać okien.

Trzecie błędne przekonanie na temat rekuperacji dotyczy otwierania okien. Jaka jest prawda?

Fakt 3: Najprościej mówiąc, okna można otworzyć, ale po co?

Chętnie wyjaśnimy powyższą kwestię. Celem otwierania okien jest doprowadzenie do pomieszczenia świeżego powietrza. Jednak rekuperacja jest świetnym sposobem na to. Jeśli posiadamy system rekuperacji, ten ruch nie jest konieczny. Jeśli zimą otworzymy okna, spowoduje to, że w pomieszczeniu zrobi się zbyt zimno i zwiększą się koszty ogrzewania. Działanie rekuperatora jest zakłócone, jeśli otworzymy okna. Lepiej jest trzymać okna zamknięte.

Mit 4: Zrobię to sam, nie potrzebuję projektu.

Możemy teraz powtórzyć poprzedni punkt. Można zrobić to samemu, ale po co się męczyć?

Fakt 4: Lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów

Nie mówimy, że projekt rekuperacji jest działaniem obowiązkowym, ale zalecamy skorzystanie z pomocy fachowca, który zna się na temacie. Źle rozmieszczone kanały wentylacyjne mogą prowadzić do złej pracy i zwiększenia kosztów. Świetnie, jeśli potrafisz obliczyć prawidłową wydajność rekuperatora. Jeśli matematyka, instalacje i wszelkie obliczenia nie są Twoją mocną stroną to nie wahaj się prosić o pomoc bardziej doświadczonych osób.

Masz pytania dotyczące rekuperacji? Napisz lub zadzwoń do nas.