Poniedziałek, 22 lipca 2024

Czy warto kupić gotowy dom z rekuperacją?

7 listopada 2022

Czy zakup gotowego projektu domu, który zawiera również system rekuperacji był dobrym pomysłem? Często powyższe pytanie nie jest zadawane przez naszych klientów w pierwszej rozmowie. Być może niektórzy inwestorzy zdecydowali się na zakup gotowego projektu z rekuperacją, ponieważ wpłynął na nich koszt i wygoda. Następnie muszą znaleźć odpowiednie urządzenia energooszczędne. W tym celu kontaktują się z firmami, które specjalizują się w tego typu rozwiązaniach. Czy jest to dobry pomysł? Jaki jest najlepszy czas na rozpoczęcie projektu rekuperacji?

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj wentylacji

Ważne jest, aby określić rodzaj rekuperacji, który jest stosowany w projekcie. Masz możliwość skorzystania z wentylacji mechanicznej, rekuperacji oraz wentylacji grawitacyjnej. Jest to o tyle ważne, że dzięki rekuperacji możesz wyeliminować konieczność budowy kominów wentylacyjnych. Zaczynają pojawiać się pierwsze możliwości obniżenia kosztów materiałów budowlanych.

Porada 1 - Zostaw swój numer telefonu, napisz wiadomość i podaj nazwę projektu domu. Możesz też przesłać nam aktualne plany budynku z wymiarami. Przygotujemy bezpłatną wycenę systemu rekuperacji.

Lokalizacja rekuperatora.

Po drugie, gotowy projekt rekuperacji automatycznie zakłada, gdzie ma się ona znajdować. Jako inwestor możesz preferować inną lokalizację. Możesz na przykład preferować umieszczenie rekuperatora na poddaszu zamiast w kotłowni. Czy rzeczywiście ważne jest, gdzie urządzenie zostanie umieszczone? Okazuje się, że tak. Ważne jest, aby pomieszczenie było suche, a temperatura optymalna. Technik powinien mieć wystarczająco dużo miejsca, aby dokonać przeglądu pomieszczenia i wykonać ewentualne usługi, takie jak wymiana filtrów. Dobrym pomysłem jest nieumieszczanie rekuperatora w sypialni lub strefie dla dzieci ze względu na hałas.

Dobrym pomysłem jest, abyś już na wczesnym etapie projektowania domu skonsultował się ze specjalistą od rekuperacji. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i pieniądze. Inżynier poleci urządzenie, które będzie pasowało do projektu i wielkości domu, a także wskaże najlepsze miejsce na jego umieszczenie.

Wskazówka 2 - Skorzystaj z bezpłatnej możliwości spotkania z Inżynierem osobiście, na miejscu lub za pośrednictwem wideokonferencji. Nasz specjalista odpowie na Twoje pytania i zaproponuje korzystne rozwiązania.

Ważne informacje.

Ważne jest również sprawdzenie, czy w gotowym projekcie rekuperacji znajdują się informacje dotyczące otworów w stropach oraz miejsc na przewody wentylacyjne. Zanim zdecydujemy się na montaż rekuperacji, warto zastanowić się, gdzie należy wykonać otwory w sufitach. Jest to kosztowne i czasochłonne zadanie, którego wiele osób chce uniknąć.

Wskazówka 3 - Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatny schemat otworów. Po konsultacji nie ma żadnych zobowiązań.

Dodatkowe opcje.

Czy rozważałeś możliwość zainstalowania w swoim gotowym projekcie rekuperacji Gruntowego Wymiennika Ciepła (zwanego też GWC)? Co to jest? GWC można określić jako dodatkowy element systemu rekuperacji. Jego zadaniem jest chłodzenie lub ogrzewanie mas powietrza, które napływają do pomieszczeń w domu. Należy pamiętać, że koszty ogrzewania i klimatyzacji będą niższe, jeśli zainstalowany zostanie GWC. O tym, czy możliwy jest montaż Gruntowego Wymiennika Ciepła zadecyduje powierzchnia działki.

Porada 4 - Jeśli nie jesteś pewien, czy warto zastosować Gruntowy Wymiennik Ciepła, przeczytaj o jego zaletach. Znajdziesz tam również informacje o rekuperacji.

Zdarza się, że pomimo zakupu planu domu w wersji prefabrykowanej, inwestor może dokonać wielu zmian w trakcie budowy. Może to być m.in. usunięcie ściany działowej, zamiana pomieszczeń czy przerobienie pralni na kolejną łazienkę. Po takich zmianach warto przyjrzeć się, czy nie należy zmienić projektu rekuperacji. Może to być problematyczne, jeśli projekt został zakupiony.

Porada 5 - Po konsultacji z inżynierem i omówieniu wszystkich zmian dokonanych podczas budowy otrzymasz zaktualizowaną wycenę i możliwość zakupu projektu pasującego do nowego budynku.

Możesz dojść do wniosku, że jako inwestor wolisz pozostać przy zakupionym wcześniej projekcie naprawczym. Masz do tego prawo jak najbardziej. Warto dowiedzieć się więcej na temat sprzętu, który najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie. Zapraszamy do naszych biur w Krakowie i Rzeszowie, aby zobaczyć urządzenia i dowiedzieć się więcej o ich aspektach technicznych.