Poniedziałek, 22 lipca 2024

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o przygotowaniu domu do rekuperacji

3 listopada 2022

Dobre przygotowanie jest kluczem do sukcesu . Budowa nowego domu może być stresującym, ale ekscytującym czasem w życiu. Jest to czas, kiedy marzenia i plany są realizowane, ale może być również stresujące i kosztowne. Dom jest synonimem bezpieczeństwa, miłości i jesteśmy niespokojni, aby stworzyć idealną przestrzeń dla naszej rodziny.

Czasami wszystkie prace budowlane wykonujemy sami, bo chcemy przyspieszyć ich wykonanie lub mamy jakieś doświadczenie w tej dziedzinie. Można samodzielnie przygotować pomieszczenia, w których chcemy zainstalować rekuperację. W jaki sposób to zrobić?

To pytanie zadawali nam często nasi klienci i postanowiliśmy stworzyć poradnik.

Oto osiem rzeczy, które należy zrobić, zanim zainstalujesz rekuperację w swoim domu.

Jesteśmy przekonani, że porady pozwolą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a także pomogą Ci poczuć się bardziej komfortowo podczas rekuperacji.

Czym jest rekuperacja i jak działa?

Ważne jest, aby zrozumieć, czym jest system rekuperacji i jak działa, aby przygotować swój dom na wypadek katastrofy.

Rekuperację można określić jako system wentylacji mechanicznej. Rekuperator usuwa zanieczyszczone powietrze z pokoi, łazienek i kuchni, a także przekazuje do tych pomieszczeń powietrze, które zostało oczyszczone.

Można również wyposażyć urządzenie rekuperacyjne w filtry, które skutecznie usuwają alergeny i smog. Gospodarstwa domowe z alergiami lub innymi problemami górnych dróg oddechowych docenią tę funkcję. Możemy również schłodzić lub ogrzać powietrze, montując Gruntowy Wymiennik Ciepła, zanim trafi ono do rekuperatora.

Widzieliśmy już jak działa system rekuperacji. Jakie są kroki przed zainstalowaniem urządzenia w domu?

Czy kominek może przeszkadzać w rekuperacji?

Na to pytanie można odpowiedzieć jednym słowem: nie. Mroźne zimowe noce są nad nami, więc pocieszające jest myślenie o ciepłych chwilach z rodziną wokół kominka. Czy jeśli chcesz cieszyć się ciepłem w swoim domu, musisz zrezygnować z kominka? Nie!!! Istnieją jednak pewne wytyczne, które można wykorzystać do regulacji kominka. Po pierwsze, wlot powietrza musi znajdować się na zewnątrz. Na kominek wpływałoby również powietrze z rekuperacji, więc nie będą ze sobą współpracować.

Czy wiesz, że Rekuperacja może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze i miejsce. Jest to możliwe, jeśli nie trzeba budować kominów.

Czy mogę przygotować otwory na przewody wentylacyjne?

Można!!! Na pewnych etapach budowy możesz wywiercić otwory pod punkty wentylacyjne. Dzięki temu zaoszczędzisz na kosztach późniejszego wiercenia w suficie. Kanały wentylacyjne muszą być ukryte przed wzrokiem i powinny docierać do wszystkich pomieszczeń w domu. Poddasze jest najlepszym miejscem do przygotowania największej ilości kanałów.

Czy wiesz, że Jesteśmy dostępni na każdym etapie budowy? Prześlemy Ci schemat ułożenia kanałów wentylacyjnych.

Kiedy możliwa jest rekuperacja?

Podczas montażu systemu wentylacji mechanicznej idealnym etapem jest od stanu surowego otwartego lub zamkniętego. Zabezpieczy to przewody wentylacyjne przed uszkodzeniem przez czynniki zewnętrzne. Budynek powinien być również okablowany elektrycznie.

Czy wiesz, że Rekuperator jest montowany przez naszą ekipę po zakończeniu prac wykończeniowych takich jak tynkowanie czy malowanie?

Nasza wycena zawiera również protokół wyceny obejmujący Nadzór Budowlany.

Jak przygotować przestrzeń, w której znajdzie się rekuperator?

Ważne jest zachowanie przyłącza kanalizacyjnego do odpływu kondensatu. Należy również zadbać o instalację elektryczną, która zasila rekuperator. Warto zainstalować ją pod kątem dostępu do gniazdka 110 V lub 230 V.

Czy wiesz, że w pomieszczeniu, w którym będzie zainstalowane urządzenie, powinna być utrzymywana temperatura 8 stopni Celsjusza? Fundament pod montaż Gruntowego Wymiennika Ciepła, czyli GWC, możesz przygotować samodzielnie podczas prac budowlanych.

Jakie prace wewnętrzne powinienem wykonać przed rozpoczęciem?

Możesz upewnić się, że podłoga ma odpowiednią wysokość dla instalacji jako inwestor. Jeśli nie chcesz sufitów podwieszanych, możesz to zrobić. Kolejną pracą jest zapewnienie wystarczających szczelin pomiędzy powierzchnią podłogi a dolną krawędzią drzwi. Nie dotyczy to takich pomieszczeń jak garaż czy kotłownia. Te pomieszczenia powinny być szczelnie zamknięte.

Czy wiesz, że oferujemy bezpłatną konsultację, która pomoże Ci dopasować powyższe elementy tak, aby nie przeszkadzały w pozostałych?

Spotkanie to może odbyć się w dogodnym dla Ciebie terminie online.

My zajmiemy się resztą, Ty przygotuj dom!