Czwartek, 29 lutego 2024

Jak czyścić klimatyzator - metody

19 października 2022

Chociaż klimatyzacja ma wiele zalet, ważne jest, aby utrzymać jej sprawne działanie. Narażamy się na złe samopoczucie i inne problemy zdrowotne. Konstrukcja jednostki wewnętrznej sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Jeśli nie zadbamy o czyszczenie, w jednostce wewnętrznej będzie rozwijać się pleśń i grzyby, co może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Skutki tego odczują wszyscy domownicy. Niezbędne jest regularne odgrzybianie klimatyzacji. Nie wystarczy robić tego raz w roku. Należy robić to częściej.

Czyszczenie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzatora poprawi jego wydajność, a przede wszystkim nasze zdrowie. Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec wdychanym zanieczyszczeniom, zarodnikom pleśni i grzybom. Stanie się tak, jeśli zaniedbamy regularne czyszczenie jednostki wewnętrznej. Będzie to prowadzić do różnych chorób domowych. Można temu zapobiec, dbając o to, by klimatyzator był odpowiednio konserwowany i odgrzybiony. Zaleca się również stosowanie specjalnych filtrów, które automatycznie wychwytują mikroorganizmy i cząsteczki kurzu. Filtry te powinny zawierać cząsteczki srebra, które ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybiotyczne.

Jak czyścić klimatyzator w domu?

Filtry to najważniejsza część każdego klimatyzatora. Musisz jednak zadbać również o ich obudowę. Do czyszczenia filtrów nie musisz używać żadnych specjalnych produktów. Wystarczy szmatka, łagodny detergent, ciepła woda i odkurzacz. Zacznij od zdjęcia kratki z klimatyzatora i dokładnego jej umycia. W miarę możliwości należy wyciągnąć filtr, a następnie delikatnie go umyć. Aby pozbyć się nagromadzonego brudu, można użyć do czyszczenia odkurzacza. Tego typu zabiegi należy wykonywać tylko raz na dwa tygodnie. Należy również wyczyścić rurkę odprowadzającą wodę, a także wylot klimatyzatora. Możesz również wyczyścić swój przenośny klimatyzator używając tego samego procesu, ale użyj szmatki i odkurzacza. Obudowa urządzenia powinna być czyszczona wilgotną szmatką. Gotowe produkty można kupić w formie sprayu, koncentratu lub płynu do czyszczenia i konserwacji klimatyzatorów.

Odgrzybianie klimatyzatora

Ponieważ zanieczyszczone klimatyzatory mogą sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów, takich jak grzyby i pleśń, ważne jest, aby znaleźć odpowiednie narzędzia, które powstrzymają ich rozwój. Brak konserwacji i właściwej opieki nad klimatyzatorem może prowadzić do zagrzybienia. Ważne jest, aby zdezynfekować tacę kondensatu po użyciu, ponieważ to właśnie tam najprawdopodobniej znajdują się patogeny. Do samodzielnego odgrzybiania można wybrać metodę piankową, ozonową lub ultradźwiękową. Pierwsza z nich wykorzystuje specjalny spray grzybobójczy, który rozpylany jest na parownik. Do wykonania odgrzybiania ozonem warto zatrudnić profesjonalistów, ponieważ niewiele osób posiada w swoim domu ozonator. Z kolei ultradźwięki wykorzystują specjalny płyn dezynfekujący i emitują dźwięki o określonej częstotliwości. Wytworzona przez generator para dociera do wszystkich miejsc klimatyzatora i skutecznie eliminuje wszelkiego rodzaju mikroorganizmy. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym cennikiem.

Jak wyczyścić klimatyzator w domu - podsumowanie

W poprzedniej części poruszyliśmy już wiele z tego, jak czyścić klimatyzator w domu. Możliwe jest coroczne samodzielne czyszczenie urządzenia, ale do zadań takich jak odgrzybianie i ozonowanie najlepiej zatrudnić profesjonalistę. Czynności te są częścią serwisu lub przeglądu klimatyzatora. Jest to minimalna ilość razy, kiedy należy wezwać specjalistów. Używają oni profesjonalnych środków, które są skuteczniejsze od sklepowych specyfików. Dzięki temu klimatyzacja jest bezpieczna i czysta.