Czwartek, 29 lutego 2024

Klimatyzacja a wentylacja

18 października 2022

W dzisiejszym blogu omówimy różnice pomiędzy wentylacją a klimatyzacją. Czasami to samo zjawisko może być opisywane różnymi nazwami. Jest to błąd, ponieważ są one różne i działają na innych mechanizmach. Na czym one polegają? Wyjaśnia to poniższy wpis.

Różnice między klimatyzacją a wentylacją - Najważniejsze różnice

Jaka jest największa różnica między wentylacją a klimatyzacją? Wystarczy wyjaśnić podstawowe działanie obu urządzeń. Wentylacja działa poprzez ruch powietrza i wymianę powietrza zanieczyszczonego na czyste. W jaki sposób funkcjonuje klimatyzator? Jego zadaniem jest regulacja parametrów powietrza. Jakich? To te, które poprawiają komfort lub samopoczucie w danej przestrzeni, nie tylko temperaturę, ale także wilgotność i czystość.

Wentylacja odbywa się poprzez nawiewniki okienne i kanały wentylacyjne. Wewnątrz urządzenia znajduje się klimatyzator. Lub, w przypadku modeli split i multisplit, część procesu zachodzi na zewnątrz. Wentylacja działa na zasadzie naturalnego powietrza i nie można nią sterować. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają na ustawienie tych parametrów, a następnie dostosowanie ich do potrzeb użytkownika.

Wentylacja a klimatyzacja - ich skuteczność

Każde z rozwiązań różni się pod względem skuteczności. Na wentylację naturalną, zwaną również grawitacyjną, wpływa pogoda i zmiany sezonowe. Na skuteczność wentylacji naturalnej wpływa również konstrukcja budynku, układ i pomieszczeń, a także ogólny układ budynku. Innym rodzajem wentylacji jest wersja mechaniczna. W tym przypadku skuteczność wentylacji naturalnej jest stała przez cały rok ze względu na wymianę powietrza. Jaką skuteczność ma klimatyzacja? Bardzo wysoka. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią moc do pomieszczenia. Zbyt mocny klimatyzator nie pozwoli na utrzymanie pożądanej temperatury wewnątrz, zwłaszcza w największe upały. Więcej o mocy chłodniczej klimatyzatora można przeczytać w osobnym wpisie na naszym blogu. Serdecznie do tego zachęcamy.

Główne funkcje klimatyzacji i wentylacji

Wentylacja służy przede wszystkim do wietrzenia pomieszczeń. Ma ona również mniejsze zadania. Na czym polegają te zadania? Ograniczenie ilości pary wodnej w atmosferze (jest ona powszechna w mieszkaniach - szczególnie w łazienkach i kuchniach, ale także w wielu innych pomieszczeniach). Zapobiega to rozwojowi szkodliwych grzybów, pleśni czy zawilgoceniu ścian. Wentylacja może też służyć do usuwania nieprzyjemnych zapachów czy dwutlenku węgla, który mógł powstać w wyniku działania różnych urządzeń (np. grzewczych). Klimatyzacja natomiast przeznaczona jest do ogrzewania lub chłodzenia powietrza w jednej przestrzeni. Cyrkulacja powietrza zachodzi zarówno wewnątrz jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Powietrze nie jest wymieniane, ale zmienia swoje właściwości (głównie temperaturę).