Czwartek, 29 lutego 2024

Zasada działania klimatyzacji - jak to działa

26 listopada 2022

Pomimo tego, że w Polsce jest niewiele upalnych dni, to wpływają one na codzienne życie i utrudniają życie. Klimatyzowane wnętrza są lepszym rozwiązaniem niż ogrzewane samochody. Można włączyć wentylator i zmniejszyć rolety w oknach, ale nie daje to pożądanego efektu. W pomieszczeniach pozostaje zbyt gorąco i trudno o uczucie chłodu w domu. Klimatyzacja może rozwiązać ten problem. Utrzymuje ona komfortową temperaturę wewnątrz domu. Klimatyzacja może nie tylko ochłodzić powietrze, ale także zmniejszyć wilgotność.

Z czego zbudowany jest klimatyzator do domu?

Choć klimatyzatory nie są w Polsce tak popularne jak za granicą, coraz więcej osób sięga po to innowacyjne rozwiązanie. Wynika to z wygody, komfortu życia, a często także z oszczędności. Najlepszym rozwiązaniem byłby oczywiście zakup pełnego systemu klimatyzacji, czyli wentylacji-chłodzenia-grzania. Takie urządzenie może chłodzić w upalne dni i grzać w chłodniejsze. System klimatyzacji składa się z nagrzewnicy, parownika i sprężarki.

Klimatyzacja może służyć do chłodzenia, ogrzewania, oczyszczania i osuszania. Pozwala to na kontrolowanie temperatury i doprowadzenie czystego powietrza. Do ogrzewania urządzenia można wykorzystać pompę ciepła (więcej o ogrzewaniu z klimatyzacją). Modele wzbogacone o kurz, dym i pyłki oczyszczają powietrze. Klimatyzator może też pełnić funkcję nawilżacza, co świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Funkcja osuszania obniża ryzyko wystąpienia pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów. Wszystkie te funkcje możesz dostosować do swoich potrzeb za pomocą pilota.

Jak działa klimatyzacja w Twoim domu?

Wbrew pozorom, zasada działania klimatyzatora nie jest skomplikowana. Urządzenie to reguluje temperaturę i wilgotność powietrza. Kluczowy dla instalacji jest czynnik roboczy. To właśnie on krąży po urządzeniu i pozwala na schładzanie i wymianę powietrza. Za obieg odpowiada parownik lub skraplacz. Klimatyzator funkcjonuje w taki sam sposób jak lodówka. Ciepło z pomieszczenia przekazywane jest do parownika, a następnie w skraplaczu z powrotem do otoczenia. W ten sposób schładza się powietrze wewnątrz i usuwa ciepło z zewnątrz. Wentylator zasysa powietrze, a następnie jest ono już schłodzone. Kondensujący się czynnik chłodniczy traci ciepło i zamienia się w ciecz. Ten czynnik chłodniczy jest kontrolowany przez termostat.

Sprężarka jest odpowiedzialna za sprężanie pary czynnika chłodniczego. Może ona podnieść jego temperaturę i ciśnienie do nawet 100 stopni Celsjusza. Zawór rozprężny zostaje uruchomiony w momencie skraplania się gorącej pary. Powoduje to spadek temperatury i ciśnienia cieczy. Czynnik chłodniczy trafia wtedy do parownika. Po tym cały proces jest powtarzany.