Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Wszystko, co musisz wiedzieć o centralnej klimatyzacji

15 grudnia 2022

Klimatyzacja centralna to system, który stosuje się w dużych pomieszczeniach. Klimatyzatory te mogą być stosowane w budynkach komercyjnych i mieszkalnych.

Co to jest klimatyzacja centralna?

Centralna klimatyzacja jest alternatywą dla standardowych systemów. Może zapewnić chłodzenie i ogrzewanie, a także możliwość przetwarzania świeżego powietrza. Stacja centralna idealnie nadaje się do stworzenia odpowiedniego mikroklimatu dla wielu pomieszczeń jednocześnie. Jest to możliwe dzięki jednostce centralnej, umieszczonej na zewnątrz, która steruje procesem obróbki powietrza. Do pomieszczeń może być tłoczone tylko powietrze uzdatnione termicznie. Bez specjalnego systemu dystrybucji powietrza, centralny system klimatyzacji nie może działać efektywnie. System ten może być stosowany przez cały rok, ponieważ poszczególne elementy klimatyzacji centralnej służą do ogrzewania powietrza. Można również otworzyć okna bez przeszkód, korzystając z możliwości chłodzenia. W naszym starszym wpisie na blogu można dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach klimatyzacji.

Kiedy centralna klimatyzacja jest najbardziej efektywna?

Jeśli interesuje nas montaż centralnej klimatyzacji w naszym budynku, dobrze jest zlecić zaplanowanie montażu klimatyzacji w Krakowie lub w innym polskim mieście. Sprawdzi się ona w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Możliwe jest zastosowanie centralnej klimatyzacji z wentylacją, choć dobrym rozwiązaniem jest wentylacja nadmuchowa. Takie połączenie zapewni skuteczną wentylację i chłodzenie, a także osuszanie.

Jak działa klimatyzator centralny?

Centralna klimatyzacja, podobnie jak klimatyzacja kanałowa, rozprowadza zimne powietrze wewnątrz budynków za pomocą przygotowanych wcześniej przewodów. Często są one ukryte pod sufitami podwieszanymi. Z zewnątrz widoczne są jedynie elementy sterujące i kratki nawiewne pracą urządzenia. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne mogą być sterowane zdalnie lub ręcznie za pomocą pilota.

Dlaczego warto wybrać centralną klimatyzację?

Najpierw rozważ największe zalety centralnej klimatyzacji.

  • Koszty instalacji są stosunkowo niskie (nie ma potrzeby instalowania wielu jednostek w każdej przestrzeni),
  • Możliwość korzystania z klimatyzacji przez cały rok.
  • Prosta i łatwa obsługa oraz sterowanie,
  • Możliwość podłączenia dużej liczby jednostek wewnętrznych do jednej jednostki centralnej.
  • estetyka: W większości przypadków kanały nawiewne są ukryte pod sufitem lub ścianami, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na estetykę pomieszczenia.

Centralna klimatyzacja ma swoje wady, tak jak każde inne rozwiązanie. Nie należy planować montażu tego systemu w projekcie, który jest w trakcie budowy. Montaż klimatyzacji w istniejącym budynku może być trudny. Wiąże się to bowiem z koniecznością poprowadzenia i ukrycia kanałów wentylacyjnych, a także zainstalowania jednostki centralnej. Przebudowa może być kosztowna, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa.

Wiele osób postrzega również centralny system klimatyzacji jako wadę, ponieważ nie pozwala on na kontrolę wilgotności.

Klimatyzacja centralna czy lokalna?

Choć centralna klimatyzacja ma swoje ograniczenia, jest bardzo praktyczna i można ją stosować w wielu sytuacjach, także latem, kiedy idealnie sprawdza się w chłodzeniu i osuszaniu powietrza. Jest to świetna sytuacja dla zdrowia. Powietrze o wyższej temperaturze jest lepsze dla zdrowia (wynika to z odprowadzania ciepła przez pot). Klimatyzator miejscowy nie jest w stanie dostarczyć świeżego powietrza do pomieszczenia, w przeciwieństwie do centralnego systemu AC.
Istnieje możliwość zamontowania w domu centralnej klimatyzacji. Najlepiej jednak rozważyć ją na etapie budowy nowego mieszkania lub podczas gruntownego remontu. Można ją stosować z wentylacją nadmuchową, gdyż te dwa urządzenia mogą się wzajemnie uzupełniać. Nowoczesne modele klimatyzacji centralnej są proste w montażu. Można je zainstalować nawet w ciągu jednej godziny. Dodatkowe prace, takie jak wiercenie lub żłobienie otworu w żelbetonie, mogą zająć kilka godzin. Prace związane z instalacją centralnej klimatyzacji w domu nie są trwałe.