Czwartek, 29 lutego 2024

Rodzaje klimatyzatorów - który wybrać?

3 listopada 2022

Największym problemem jest upał latem, kiedy słońce świeci do pomieszczeń. Aby zmniejszyć upał można zastosować rolety, zasłony, folię przeciwsłoneczną lub wentylatory. Najlepiej sprawdza się dobrze działający klimatyzator. Na rynku jest wiele modeli, więc opcji nie brakuje. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla siebie model na podstawie potrzeb, zasobów finansowych i oczekiwań. Czas zapoznać się z różnymi rodzajami dostępnych klimatyzatorów oraz czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze.

Jakie są różne rodzaje dostępnych klimatyzatorów?

Klimatyzatory mogą chłodzić powietrze. Jest to szczególnie pomocne w gorące dni, kiedy słońce ogrzewa okna. Dostępnych jest wiele modeli, z których każdy ma inną funkcjonalność i opcje instalacji. Niektóre modele mogą być używane przez cały rok, ponieważ mają funkcję ogrzewania. Dostępne są klimatyzatory typu split, multisplit i przenośne.

Klimatyzatory typu split

Możesz liczyć na to, że klimatyzatory split zaoferują największą różnorodność. Dostępne są różne modele: kanałowe, sufitowe, przypodłogowe i kasetonowe. Najpopularniejsze są modele ścienne, ponieważ zazwyczaj montuje się je nad łóżkiem. Klimatyzatory sufitowe świetnie sprawdzają się w wysokich wnętrzach, ponieważ są dyskretnie montowane w konstrukcji sufitu. Jednostki kasetonowe stosowane są przede wszystkim w biurach i hotelach. Zakamuflowana jednostka wewnętrzna sprawia, że są one bardzo atrakcyjne, gdy są ukryte w panelu dekoracyjnym i zainstalowane w suficie podwieszanym. Modele przypodłogowe są również dyskretne i mogą służyć do naśladowania grzejnika. Warto umieścić je obok okna. W warunkach domowych sprawdzają się jedynie klimatyzatory ścienne, sufitowe i przypodłogowe.

Klimatyzatory typu multisplit

Klimatyzatory multisplit sprawdzą się najlepiej w dużych pomieszczeniach. Możesz podłączyć wiele jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Możesz używać tego samego systemu w wielu pomieszczeniach, ale w każdym z nich ustawić inne parametry powietrza. Masz też pełną kontrolę nad tym, które jednostki chcesz włączyć lub wyłączyć w danym momencie.

Klimatyzatory przenośne

Do chłodzenia budynków, w których nie można zastosować tradycyjnych systemów klimatyzacji, można wykorzystać klimatyzatory przenośne. Powinny być one umieszczone w pobliżu okna przez które będzie wydostawać się ciepłe powietrze. Urządzenie to jest mniej wydajne niż klimatyzatory stacjonarne, jest też dość głośne.

Co jest najważniejsze przy zakupie klimatyzatora?

Po uzyskaniu podstawowego zrozumienia różnych rodzajów dostępnych klimatyzatorów, możesz wybrać model, który odpowiada Twoim potrzebom. Należy wybrać odpowiedni model do przestrzeni, w której będzie używany. Na przykład, klimatyzatory, które są bardziej odpowiednie do użytku domowego będą lepsze niż te przeznaczone do przestrzeni biurowych. Należy to ustalić na podstawie powierzchni pomieszczenia, liczby i rodzaju osób przebywających w nim, poziomu nasłonecznienia, oświetlenia oraz obecności lub braku lampek dokujących. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na wymaganą moc chłodniczą. Przyjmuje się, że moc chłodnicza 1kW może schłodzić ponad 10 metrów kwadratowych.