Poniedziałek, 22 lipca 2024

Rekonwalescencja po alergii

13 października 2022

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są:

 • Przemysł chemiczny
 • Przemysł rafineryjny
 • Przemysł samochodowy
 • Wzrost liczby ludności
 • Źródła naturalne

Zanieczyszczone powietrze jest główną przyczyną alergii, chorób układu nerwowego i zaburzeń oddychania. Nie oznacza to jednak, że alergicy powinni zamykać się w swoich domach, gdyż tylko wtedy mogą kontrolować swoje alergie. Czy możliwe jest oddychanie czystym powietrzem w naszych domach. Okazuje się, że niemal każdy element w naszym domu emituje substancje, które mogą szkodzić.

Większość osób wie, że to właśnie alergeny są najczęściej spotykane w naszych domach.

 • kurz
 • roztocza kurzu
 • sierść zwierząt domowych
 • dym tytoniowy
 • Bakterie i wirusy

Środki chemiczne używane do czyszczenia i konserwacji są również powszechne w każdym domu. Wiele substancji chemicznych może powodować podrażnienie skóry i dróg oddechowych, co może prowadzić do uszkodzeń. Brak wentylacji może powodować inne problemy, takie jak bóle głowy, zmęczenie, pieczenie oczu, nudności, drażliwość, złe samopoczucie i roztargnienie. W kuchni, gdzie wilgotność jest wyższa, problemem mogą być również alergeny. Wynika to z dużej ilości pary wodnej wytwarzanej podczas gotowania. Suszarnia lub pralnia również mogą powodować wzrost wilgotności. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może również powodować podrażnienie błon śluzowych nosa, a także wywoływać silne alergie.

Jak mogą sobie radzić osoby cierpiące na alergię?

Lekarze zalecają regularne wietrzenie domu w celu wykrycia alergii. Czynność ta powinna być wykonywana kilka razy w ciągu dnia. Czy to jednak wystarczy, by walczyć z alergiami? Jak zastosować to zimą, gdy mroźna aura wdziera się do domu? Jak wietrzyć latem, gdy do domu wchodzą nieproszeni goście (muchy czy komary)? A co jeśli nasze objawy alergii utrzymują się mimo wszelkich starań i otwierania wszystkich okien? Ale czy to rzeczywiście dobry pomysł? Jak działa rekuperacja?

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja może być również znana jako wentylacja mechaniczna, która pobiera powietrze z zewnątrz. Następnie powietrze jest filtrowane przez centralę wentylacyjną. Dzięki temu wychwytywane są alergeny, które mogą być szkodliwe. Czyste powietrze przechodzi następnie przez urządzenie zwane rekuperatorem, aby mogło być rozprowadzone do wszystkich pomieszczeń w domu.

A co z otwieraniem okien? Wentylacja mechaniczna ma tę zaletę, że nie trzeba otwierać okien ani wietrzyć domu. Dzięki temu zmniejszymy ilość pyłków, które dostają się do domu i powodują podrażnienia oraz nasilenie alergii. Zmniejszymy również poziom wilgoci w pomieszczeniach poprzez rekuperację. Należy pamiętać, że roztocza kurzu, które są jednym z najczęstszych alergenów występujących w domach, giną, gdy poziom wilgotności przekracza 45%. Poziom wilgotności jest ważniejszy, ponieważ roztocza szybciej się rozmnażają i mogą powodować objawy alergii.

Ważne jest, aby umieścić rekuperator w odpowiednim miejscu. Dzięki temu czyste powietrze będzie krążyło po pomieszczeniach przed jego wyniesieniem. Należy również pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów. Filtry o wyższej klasie, takie jak F7, F8 i F9, są zalecane dla osób, które mają alergię. Mogą one wychwytywać nawet 90% cząsteczek. Te liczby są kluczowe dla alergików. W walce z alergią najważniejsze jest unikanie wszelkiego rodzaju alergenów. Trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów.

Rodzaj kanałów wentylacyjnych to ostatnia rzecz, o której należy pamiętać. Najlepsze dla alergików są kanały antygrzybiczne, antybakteryjne i antystatyczne. Do kanałów wentylacyjnych można również zastosować jony srebra, które zapobiegną powstawaniu bakterii, pleśni i innych nieprzyjemnych zapachów.

Rekuperacja może sprawić, że osoby z alergią odczują znaczną poprawę jakości powietrza i zmniejszenie dyskomfortu. Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy instalacja jest dobrze zaprojektowana i wykonana. Jakie środki najlepiej zastosować?

Rozwiązania dla alergików

 • Regularna wymiana filtrów
 • Prawidłowo zainstalowana rekuperacja
 • Wentylacja, która działa nawet wtedy, gdy jesteś poza domem
 • Instalacje z powłoką antybakteryjną lub przeciwgrzybiczną
 • Kontrola wilgotności i nadmiernego wysuszania pomieszczeń

Wentylacja mechaniczna może znacznie poprawić komfort życia i zdrowie. Nie ma nic bardziej wartościowego. Nie możemy odmówić największej korzyści z rekuperacji, poza pomocą w walce z alergiami. Dobrze zainstalowany system może zmniejszyć koszty ogrzewania i zaoszczędzić pieniądze. Dzięki zaoszczędzonym pieniądzom można w końcu wybrać się na plażę.