Czwartek, 29 lutego 2024

O jakich kluczowych kwestiach należy pamiętać montując klimatyzację w bloku?

30 października 2022

Klimatyzacja może służyć do utrzymania komfortu termicznego we wszystkich pomieszczeniach. Nowoczesne urządzenia posiadają funkcje grzewcze, dzięki czemu można cieszyć się ciepłymi zimowymi dniami. Niestety, nie wszystkie budynki posiadają klimatyzację. Oznacza to, że będziesz musiał zainstalować ją samodzielnie na własny koszt. Zanim to zrobisz, musisz najpierw uzyskać niezbędne zgody.

Instalacja klimatyzacji w bloku lub mieszkaniu jest dozwolona od strony prawnej

Trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia i możliwości ogrzewania mieszkania niż w przypadku domu jednorodzinnego. Bloki mieszkalne są zamieszkiwane przez wiele osób. Wszystkie decyzje podejmowane są przez ich właścicieli. Jeśli jest balkon, jednostka zewnętrzna klimatyzatora będzie umieszczona na podłodze. W przypadku braku balkonu, jednostka zewnętrzna klimatyzatora najczęściej umieszczana jest na jego podłodze. Montaż urządzeń na ścianie wymaga jednak zgody administratora budynku. Niekiedy konieczne jest poniesienie dodatkowych opłat za wynajęcie podnośnika powietrznego podczas prac serwisowych, zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze. Montaż klimatyzacji może spowodować ingerencję w elewację budynku. Inwestorzy muszą najpierw złożyć wniosek szczegółowo opisujący cały projekt. Powinny się w nim znaleźć informacje o poziomie hałasu, wymiarach oraz lokalizacji jednostki zewnętrznej. Czasami sąsiedzi mogą wyrazić zgodę na instalację.

Jeśli nie ma możliwości zainstalowania jednostki zewnętrznej na elewacji budynku, można jeszcze wykorzystać do instalacji dach. Jednostki ścienne to najpopularniejszy wybór wśród klimatyzatorów wewnętrznych. Zajmują one bardzo mało miejsca i nie mają negatywnego wpływu na wystrój wnętrza. Aby zmniejszyć ilość przewodów i innych prac serwisowych, zaleca się ich montaż na balkonie lub w jego pobliżu. Czasami możemy nie otrzymać zgody od sąsiada lub zarządcy budynku. W takich przypadkach możemy być zmuszeni do zakupu klimatyzatora przenośnego. Ma on wiele zalet, ale jest mniej wydajny.

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator do mieszkania w bloku?

Przy wyborze klimatyzatora do mieszkania w bloku należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Najważniejsze są te względy, które dotyczą poziomu hałasu, trybu grzania (więcej o Ogrzewanie klimatyzacją) oraz możliwości regulacji temperatury, automatyki, filtrów powietrza. Nowoczesny klimatyzator z trybem automatycznym pozwoli na ustawienie idealnej temperatury poprzez automatyczne sterowanie prędkością wentylatora. To świetna opcja dla osób ceniących sobie komfort i wygodę. Inwerter pozwoli obniżyć koszty chłodzenia o kilkadziesiąt. Tryb grzania może sprawić, że klimatyzacja będzie bardziej przydatna przez cały rok.