Poniedziałek, 22 lipca 2024

Na czym polega konserwacja klimatyzacji? Jak często należy ją wykonywać?

12 listopada 2022

Na czym polega konserwacja klimatyzacji? Jak często należy ją wykonywać? Czy można ją wykonać samodzielnie, czy należy zatrudnić profesjonalistów? W naszym najnowszym wpisie na blogu odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące konserwacji.

Konserwacja i jej definicja

Konserwacja - Słownik definiuje konserwację jako proces czynienia czegoś bardziej trwałym. Według innego słownika konserwacja to zespół działań, które chronią coś (takie antyki, żywność lub dzieła sztuki) przed pogorszeniem i utratą wartości.

Czym jest konserwacja klimatyzacji?

Po przeanalizowaniu powyższych definicji i wyjaśnieniu, czym jest konserwacja, widać wyraźnie, że konserwacja klimatyzacji to szereg czynności, które pozwalają zachować zdrowie urządzenia i przedłużyć jego żywotność. Polega ona na czyszczeniu, dezynfekcji i odgrzybianie skraplacza i parownika, a także filtrów i innych części. Fachowiec jest odpowiedzialny za utrzymanie stanu klimatyzacji, w tym jej szczelności, poziomu czynnika chłodniczego (w razie potrzeby uzupełnia jego niedobór) oraz innych funkcji.

Więcej informacji o tym, ile kosztuje serwis klimatyzacji i jak często jest potrzebny, mamy w starszym wpisie na blogu, który polecamy przeczytać.

Jak często należy konserwować klimatyzację?

Eksperci zalecają, aby konserwacja klimatyzacji była wykonywana przynajmniej raz w roku w ramach przeglądu. Jednak im częściej jest ona używana i obejmuje większą powierzchnię, tym częściej takie urządzenie powinno być serwisowane. Klimatyzatory, które są używane w restauracjach czy hotelach powinny być sprawdzane częściej.

Klimatyzator używany wyłącznie w okresie letnim powinien być serwisowany tylko raz w roku. Urządzenia, które są używane do ogrzewania, osuszania lub wentylacji w innych porach roku powinny być serwisowane przynajmniej raz na pół roku.

Konserwacja klimatyzacji - samodzielnie czy z zespołem ekspertów?

Ważne jest, aby zlecić konserwację klimatyzacji profesjonalistom. Można wyrządzić więcej szkód niż pożytku, a w najgorszych przypadkach nawet doprowadzić do zniszczenia niektórych części klimatyzatora.

Podział i wielozadaniowość można wykonać niezależnie. Jednym z nich jest wymiana filtrów. Drugi to umycie i wyczyszczenie panelu zewnętrznego łagodnym środkiem.

Zima i jesień to najlepszy czas na konserwację klimatyzacji

Już niedługo po jesieni nastąpi zima. Jest to najlepszy czas na zatrudnienie zespołu specjalistów od konserwacji klimatyzacji. Należy wtedy wyłączyć urządzenie. Jeśli posiada taką funkcję, włączy ogrzewanie klimatyzacji. To najlepszy czas na przegląd jednostki i jej czyszczenie.