Niedziela, 15 września 2024

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?

30 października 2022

Co łączy te nazwy - Komfovent i Stiebel? Rekuperatory są częstym produktem dla osób budujących dom. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń. Jak nie zgubić się w gąszczu i zamęcie różnych ofert? I na co zwracać uwagę przy wyborze rekuperatora. Mamy ponad 20-letnie doświadczenie w branży energooszczędnej i możemy zaoferować wykształconą opinię. Chętnie dzielimy się całą naszą wiedzą. Zapraszamy do skorzystania z naszych wskazówek.

Ważne jest, aby zrozumieć, co właściwie robi rekuperator. W dużym skrócie, rekuperator to urządzenie, które wydobywa ciepło z powietrza. Wymiennik jest sercem systemu. Dzięki niemu powietrze przepływa przez niego, co pozwala na odzyskanie ciepła. Rekuperator jest odpowiedzialny za odzyskanie energii z powietrza. Ma to znaczący wpływ na koszty ogrzewania pomieszczeń, a tym samym niższe rachunki. Należy zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię - rekuperator nie może zastąpić instalacji grzewczej czy klimatyzacyjnej. Jest to zupełnie odrębna instalacja, która spełnia odrębne funkcje.

Wartość urządzenia rekuperacyjnego to nie tylko jakość powietrza. W znacznym stopniu przyczynia się ono również do zwiększenia komfortu życia. Koszty użytkowania rekuperatora są również niższe.

Jest wiele czynników, które wpływają na wybór odpowiedniego urządzenia. Każdy z tych czynników jest ważny i ma bezpośredni wpływ na działanie całego systemu instalacyjnego.

To tylko kilka z wielu z nich:

  • Performance
  • Sposób i miejsce instalacji
  • Głośność
  • Wymienniki
  • Klasa energetyczna
  • Waga
  • Wymiary urządzenia
  • Możliwość sterowania systemem inteligentnego domu
  • Wbudowany bypass
  • Koszt urządzenia
  • Instalacja GWC

Jak widać, istnieje wiele czynników, które należy rozważyć przed zakupem jednostki rekuperacyjnej. Omówimy pokrótce te czynniki, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.

Wydajność

Dlaczego ważne jest sprawdzenie wydajności jednostki. Jednostka musi być w stanie reagować na masy powietrza w sposób, który prawidłowo bilansuje się we wszystkich pomieszczeniach. Ważne jest, aby zwracać uwagę na podawaną przez producenta wydajność. Należy pamiętać, że jest to maksymalna wartość, jaką może osiągnąć urządzenie.

Wymiennik

Wymiennik to serce rekuperatora. Wymiennik jest sercem całego systemu. Sposób jego konstrukcji i materiały użyte do jego wykonania odgrywają ważną rolę. Może on być obrotowy, przeciwprądowy lub krzyżowy w zależności od rodzaju wybranego wymiennika. Na odzysk powietrza ma również wpływ wielkość Twojego wymiennika. Innymi słowy, odzysk ciepła jest niższy, jeśli wymiennik jest mniejszy.

Głośność

Decybele określają głośność urządzenia. Najlepiej wybrać urządzenie, które nie jest zbyt głośne. Producent poda informację o poziomie decybeli. Fachowo wykonana instalacja zapewni cichą i płynną pracę urządzenia.

Sposób i miejsce montażu

Okazuje się, że miejsce, w którym umieszczony jest rekuperator, ma w przyszłości bardzo duże znaczenie. Wszystko zależy od preferencji właściciela domu. Należy również wziąć pod uwagę inne instalacje w domu oraz potrzeby producenta urządzeń. Rekuperator powinien być umieszczony w takim miejscu, które pozwoli na łatwy dostęp do niego zawsze, gdy będzie potrzebny. Jest to szczególnie ważne podczas serwisowania. Serwisowanie zaleca się przeprowadzać co 2-3 lata. Polega ono na czyszczeniu wentylatorów i wymienników, a także sprawdzeniu sprawności wszystkich elementów.

Ważny jest również wybór odpowiedniego podłoża. Nie może być ono nachylone. Jest to związane z odprowadzaniem kondensatu.

Istnieją dwa rodzaje: rekuperatory stojące i wiszące. Jakie są ich różnice? Rekuperator wiszący może być umieszczony zarówno pod, jak i nad sufitem. Przykładowo, rekuperator stojący można znaleźć w garażu lub kotłowni.

Rekuperator można zamontować w zamieszkałym domu, ale warto zaznaczyć, że koszt i zakres prac będzie wyższy niż przy montażu w nowych budynkach. Dostępne są świadczenia dotacyjne, ale nic nie jest niemożliwe. Skontaktuj się z naszym biurem, aby uzyskać więcej informacji.

Nasi klienci najczęściej pytają nas: Kiedy mogę zamontować rekuperator?". Czy ważne jest zamówienie instalacji? Montaż rekuperatora odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na montażu przewodów powietrznych. W drugim etapie po wykonaniu wszystkich prac wykończeniowych montowane jest urządzenie.

Jak widać, na wybór centrali rekuperacyjnej składa się wiele czynników. Należy jednak pamiętać, że dobrze dokonany wybór zwiększy komfort i pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Rekuperator jest bezobsługowy, bezawaryjny i energooszczędny.

Nasi inżynierowie chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące instalacji lub rekuperacji. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące instalacji lub pomożemy w doborze odpowiedniego urządzenia do Państwa potrzeb.