Czwartek, 29 lutego 2024

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej - działanie i zastosowanie

3 października 2022

Wszystkie klimatyzatory, które oferujemy naszym klientom, występują w zestawie z jednostką zewnętrzną. Na rynku urządzeń chłodniczych dostępne są również klimatyzatory monoblokowe. Urządzenia te ze względu na swoją specyficzną budowę nazywane są klimatyzatorami bez jednostki zewnętrznej. W jaki sposób działają te urządzenia? W jakich sytuacjach warto je stosować? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym najnowszym artykule.

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej i jego największe wady

Wszystkie sprzedawane i montowane przez nas urządzenia posiadają w zestawie jednostkę zewnętrzną. Dzięki temu pracują wydajniej i szybciej schładzają powietrze. Monoblok to klimatyzator, który nie posiada jednostki zewnętrznej. Wiąże się to z innymi wadami.

Pierwszą z nich jest bardzo głośna praca tego typu urządzeń. Ponieważ wszystkie procesy odbywają się wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się klimatyzator, nie ma możliwości przekierowania lub uniknięcia decybeli na zewnątrz. Kondensat może być również trudny do odprowadzenia, ponieważ na wymiennikach ciepła klimatyzatorów może skraplać się wilgoć. Co to oznacza dla osób korzystających z tych urządzeń? Monoblok wyposażony jest w zbiornik kondensatu, który należy ręcznie opróżniać.

Zalety klimatyzatora, który nie wymaga jednostki zewnętrznej

Zawsze są dwie strony każdej monety. Klimatyzator, który nie zawiera jednostki zewnętrznej ma wiele zalet. Najlepszą rzeczą w klimatyzatorze bez jednostki zewnętrznej jest to, że nie wymaga on dodatkowych prac, takich jak wiercenie otworów w żelbetonie czy żłobienie ścian. Kolejną zaletą jest mobilność. Jednostkę można przenieść do każdego pomieszczenia, które wymaga chłodzenia.

Bez jednostki zewnętrznej - czy warto?

Klimatyzator, który nie posiada jednostki zewnętrznej sprawdzi się tam, gdzie montaż urządzenia na dachu lub elewacji budynku jest niemożliwy. Może to wynikać z zabytkowego charakteru budynku lub braku zgody wspólnoty mieszkaniowej na montaż takiego urządzenia. Może też kolidować z estetyką elewacji. Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej może być stosowany w miejscach, gdzie istnieją ograniczenia architektoniczne lub przepisy prawa zabraniające montażu urządzeń typu split lub multisplit, czyli urządzeń z jednostkami zewnętrznymi.

Jak działa klimatyzator bez jednostki zewnętrznej?

Ze względu na różnice w konstrukcji, klimatyzator, który nie posiada jednostki zewnętrznej, będzie działał inaczej niż ten z tą jednostką. Klimatyzator, który nie posiada jednostki zewnętrznej, chłodzi skraplacz poprzez pobieranie powietrza i wypuszczanie go przez dwa otwory w przegrodzie zewnętrznej. W jednostce tej mieści się cały układ chłodniczy, który jest hermetycznie zamknięty.

Bez względu na to, jaki klimatyzator zdecydujesz się zakupić, ważne jest, aby Twoja jednostka była regularnie konserwowana i czyszczona. Działania te przedłużają żywotność klimatyzatora i zapewniają właścicielom domów czyste, świeże powietrze, które jest wolne od alergenów, pleśni i innych zanieczyszczeń.