Niedziela, 15 września 2024
Ludzie coraz częściej decydują się na instalację klimatyzatorów, aby ich mieszkania w blokach były bardziej komfortowe. Choć przepisy są w tym temacie jasne, to należy pamiętać, że nie wszystkie instalacje będą łatwe. Jakie są możliwe problemy? Jakie kroki należy podjąć przy wyborze klimatyzatora mieszkaniowego w budynku wielorodzinnym lub blokowym? Polecamy.
Nie ma możliwości zainstalowania klimatyzacji w mieszkaniach wielorodzinnych. Najpierw trzeba uzyskać zgodę od wspólnoty mieszkaniowej lub zarządu spółdzielni. Większość przypadków jest w porządku, o ile mieszkaniec, który chce zainstalować jednostkę zewnętrzną, wskazał właściwą lokalizację. Wybrana lokalizacja nie powinna przeszkadzać innym mieszkańcom ani negatywnie wpływać na wygląd zewnętrzny elewacji. Jakie jest najlepsze miejsce do zainstalowania jednostki zewnętrznej? Jeśli jest wystarczająco dużo cienia, najlepszym miejscem na umieszczenie jednostki zewnętrznej jest dach, taras lub dach Twojego budynku.
Niejednoznaczne przepisy mogą utrudniać montaż klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych w Krakowie lub innych miastach Polski. Wynika to przede wszystkim z niedokładnego podziału części wspólnych i mieszkalnych budynku. Temat ten jest źródłem sporów, a sądy nie doszły jeszcze do porozumienia, czy cały balkon (opcjonalnie zwany loggią) należy uznać za strefę prywatną właściciela mieszkania. O ile większość przypadków pozwala na bezproblemowy montaż klimatyzatorów mieszkaniowych, to zdarzają się przypadki, gdy zarządcy budynków próbują zablokować prace. Dzieje się tak dlatego, że niektóre klimatyzatory mogą być dość głośne i mogą powodować dyskomfort dla innych mieszkańców.
Wiadomo, że dbanie o dziedzictwo architektoniczne może być trudne. Zainstalowanie klimatyzacji na elewacji starego budynku jest trudne i czasochłonne, jeśli weźmiemy pod uwagę jego dobro. Wszystkie budynki, które są zabytkami, podlegają przepisom ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli właściciel mieszkania chce zainstalować klimatyzację, musi zwrócić się do Urzędu Ochrony Zabytków z prośbą o wydanie odpowiednich zaleceń konserwatorskich, które pozwolą na montaż klimatyzatorów. Większość spraw kończy się wydaniem przez odpowiednią jednostkę negatywnych decyzji zakazujących instalacji lub modyfikacji klimatyzatorów na elewacji budynku. Jeśli decyzja jest pozytywna, osoba instalująca klimatyzator zobowiązana jest do przywrócenia elewacji do pierwotnej formy. Klimatyzacja montowana jest tylko w miejscach, gdzie możliwe jest umieszczenie jej na dachu, w piwnicy lub na balkonie. Ma to na celu ochronę budynków zabytkowych.
Przy wyborze klimatyzatora do domu nie trzeba zastanawiać się, czy będzie on musiał być zamontowany na zewnątrz domu, ani jak wpłynie na komfort sąsiadów. Problem ten pojawia się, gdy klimatyzatory są instalowane w blokach mieszkalnych.
Mieszkańcy wielorodzinni mogą wybierać spośród małych klimatyzatorów ściennych lub przenośnych.
Klimatyzatory przenośne to najprostsza opcja. Są proste, ale nie są tak popularne, jak mogłoby się wydawać. Wynika to z faktu, że mogą one chłodzić tylko jedno pomieszczenie. Warunkiem prawidłowego działania takich urządzeń jest ich podłączenie do prądu oraz zainstalowanie na zewnątrz rury wentylacyjnej, przez którą odprowadzane jest ciepłe powietrze. Rurę taką można bez problemu umieścić w kratce wentylacyjnej, lub w uchylonych oknach.
Klimatyzatory typu Split posiadają jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną połączoną systemem sterowania, a także rurę freonową (odpowiedzialną za transport czynnika chłodniczego lub kondensatu). Ten typ klimatyzatora wymaga pozwolenia od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Głośne części urządzenia znajdują się poza przestrzenią mieszkalną.
Klimatyzatory multisplit to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują chłodzić wiele pomieszczeń jednocześnie. Jednostkę zewnętrzną systemu, podobnie jak modele split, umieszcza się poza pomieszczeniem (np. na balkonie lub elewacji). Jednostki wewnętrzne mogą być instalowane w różnych pomieszczeniach. Ten typ klimatyzatora wymaga zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.
Wybierając klimatyzator mieszkaniowy do chłodzenia mieszkania w bloku, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora mieszkaniowego do chłodzenia bloku, jest jego wygoda i zdolność do spełniania swoich zadań.
Wbrew powszechnej opinii, montaż klimatyzacji nie wymaga dużych nakładów finansowych. Kiedyś był to luksus, na który mogli sobie pozwolić tylko zamożni. Dziś jednak jest bardziej przystępna dla każdego. Na montaż klimatyzatorów przenośnych w mieszkaniu powinieneś przeznaczyć co najmniej 1500 zł. Istnieją droższe opcje w zależności od funkcji i parametrów. Klimatyzatory typu Split będą wymagały od Ciebie nieco większych nakładów finansowych. Będzie Cię to kosztowało od 2000 do 5000 zł. Warto jednak zauważyć, że w tej cenie często zawarty jest profesjonalny montaż.
Klimatyzacja to praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu mieszkaniach i to nie tylko latem. Na klimatyzacji nie warto oszczędzać. Nie wszystkie tańsze urządzenia będą równie wydajne. Kupując urządzenie w najniższym przedziale cenowym można się rozczarować. Niejednokrotnie takie modele nie są funkcjonalne i cała inwestycja idzie na marne.
Ludzie często są zaniepokojeni możliwością znacznego wzrostu rachunków za prąd podczas instalowania klimatyzacji w swoich domach. Chociaż zużycie energii elektrycznej będzie nieco droższe po zainstalowaniu klimatyzacji, to jednak nie będzie ono tak wysokie jak wcześniej. Jeśli jednak wybierzemy urządzenia o najwyższej klasyfikacji energetycznej (A +++), rachunki za prąd) wzrosną jedynie o kilkadziesiąt.
Mieszkańcy podlegają pewnym ograniczeniom, jeśli chodzi o montaż klimatyzacji w bloku mieszkalnym. Na czym polegają te ograniczenia? Do zainstalowania tego urządzenia potrzebne jest pozwolenie. Dokument ten wydawany jest przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Co ważne, w swoim wniosku musisz zawrzeć wszystkie istotne informacje, w tym wymiary i objętość klimatyzatora. Gotowe wzory wniosków znajdziesz w Internecie.
Wielu osobom doskwierają letnie upały, oraz wysokie temperatury. Zainstalowanie klimatyzatora w mieszkaniu jest rozwiązaniem tego problemu. Dobrej jakości klimatyzator nie tylko poprawi temperaturę, ale także jakość i bezpieczeństwo powietrza wewnątrz mieszkania. Choć klimatyzacja ma wiele zalet, ma też swoje wady. Najmniej korzystne są klimatyzatory, które mogą chłodzić tylko jedno pomieszczenie w danym czasie. Dzieje się tak dlatego, że różnica temperatur pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w mieszkaniu może być dość znaczna. Skrajnie niskie lub skrajnie wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie układu oddechowego.