Niedziela, 15 września 2024
Nowoczesne budynki energooszczędne są coraz częściej budowane z niską przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu ciepło zmagazynowane w domu nie ucieka, co zmniejsza koszty produkcji ciepła. Działa to również w drugą stronę. Dom nie jest w stanie przyjąć świeżego powietrza, co utrudnia cyrkulację powietrza. Ten brak cyrkulacji powietrza może prowadzić do zwiększenia poziomu wilgoci, a nawet rozwoju pleśni. Rozwiązaniem jest rekuperacja lub dobrej jakości wentylacja mechaniczna.
Odpowiedź nie jest oczywista. Jak wszystko, tak i korzyści i wady rekuperacji nie są jednoznaczne. Należy wziąć pod uwagę styl życia mieszkańców oraz zastosowaną metodę budowy.
Dlaczego warto korzystać z rekuperacji? Jak już wspomnieliśmy, rekuperacja (czyli wysokiej jakości wentylacja mechaniczna) pozwala na utrzymanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Zapobiega ona gromadzeniu się w mieszkaniu wilgoci, która może prowadzić do rozwoju pleśni. Czasami wyeliminowanie pleśni i jej smrodu może zająć lata. Pleśń może być trudna do wykrycia przez długi okres czasu. Wdychanie powietrza skażonego pleśnią może prowadzić do wielu długotrwałych problemów zdrowotnych.
Można temu zapobiec już w trakcie budowy. Nowoczesna technologia nie może sobie pozwolić na wentylację grawitacyjną, czyli tradycyjny komin. Jest ona nieefektywna, a dodatkowo może powodować utratę cennego ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która również potrafi odzyskać ciepło z powietrza. Czyste powietrze i prawidłowy przepływ są niezbędne do zapobiegania rozwojowi pleśni i pozwalają brać głębokie, nieprzerwane oddechy niezależnie od pogody i temperatury na zewnątrz.
Walka z alergiami również może zostać usprawniona dzięki zastosowaniu rekuperacji. Wiele wymienników ciepła czy rekuperatorów możemy doposażyć w filtry. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać jakość i czystość, a życie stanie się prostsze. Może to być konieczne dla niektórych alergików, w zależności od stopnia ich nasilenia. Inni są w stanie skorzystać z wentylacji, jaką zapewniają rekuperatory i zainstalować je w swoich domach. Dodatkowe filtry mogą oczyścić powietrze i sprawić, że gromadzący się kurz nie wpłynie na prawidłowe działanie wentylacji.
Wentylacja mechaniczna pozwala nam oddychać świeżym powietrzem nawet po przebudzeniu. Dzieje się to bez uczucia duszności, które czasem może wystąpić. Taki komfort pomaga nam lepiej walczyć z bezsennością. Dobra jakość powietrza sprzyja jakości snu i zasypianiu. Czyste i świeże powietrze sprzyja także koncentracji i efektywności. To cechy, które są bardzo cenione, zwłaszcza przez pracowników zdalnych.
Nie ma też mowy o przeciągach, gdy nie trzeba otwierać okien. Jest to coś, co docenią rodzice małych dzieci. Zmniejsza to szanse na to, że dziecko przeziębi się w domu. Ta korzyść z rekuperacji jest również dostępna dla osób, które mają słaby układ odpornościowy i tendencję do łapania przeziębienia.
Dla osób, które mniej czasu spędzają w domu, rekuperacja może nie być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli większość czasu spędzamy w pracy, możemy nie być w stanie korzystać z tak wielu dobrodziejstw. Konieczne będzie również dostosowanie domu, aby centralna wentylacja mogła działać. Być może będziesz musiał zrezygnować z niektórych mebli, aby umożliwić centralną wentylację. Musisz upewnić się, że kominek ma zamkniętą komorę spalania, jeśli planujesz jego instalację.
Najłatwiej jest zainstalować centralę wywiewną i nawiewną na początku budowy domu. Dzięki temu zaoszczędzisz na niepotrzebnych wydatkach, takich jak instalacja komina czy okapu kuchennego. Takie planowanie pozwoli Ci przystosować dom do wentylacji mechanicznej i czerpać z tego korzyści.
Czy rekuperacja może być stosowana w istniejących budynkach? Tak. Tak. Ważne jest jednak odpowiednie zaślepienie komina, aby nie marnować ciepła i przefiltrowanego powietrza. Należy również dostosować drzwi do pomieszczeń, których nie planujemy objąć wentylacją, np. garażu. Powinny być one uszczelnione, aby powietrze nie uciekało lub nie dostawało się przez drzwi.
Koszty są ważną kwestią podczas instalowania centrali rekuperacyjnej. Wysokiej jakości centrala wentylacyjna jest droga i wymaga regularnej konserwacji. Filtry powinny być wymieniane co 2-3 miesiące. Mechanizm wentylacyjny może również powodować hałas. Nie zaleca się umieszczania go w pobliżu sypialni. Te wady eliminują nowsze modele, które pracują ciszej.
Źródłem zasilania rekuperacji jest energia elektryczna. Nowoczesne modele rekuperatorów nie zużywają dużo prądu. Należy jednak liczyć się z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Rozwiązaniem może być połączenie fotowoltaiki i rekuperacji. Pozwoli to na obniżenie kosztów.