Czwartek, 29 lutego 2024

Jaka jest moc chłodnicza klimatyzatora? Jak można ją obliczyć?

6 listopada 2022

Moc chłodnicza, zwana również wydajnością chłodniczą, to ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie domowego klimatyzatora. W dzisiejszym poście pokażemy, jak wstępnie obliczyć tę wartość za pomocą prostego wzoru oraz jaka moc klimatyzatora będzie odpowiednia w danym pomieszczeniu.

Co to jest moc chłodnicza ?

Kupując klimatyzator do domu lub biura, najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest jego moc chłodnicza. Jest ona zazwyczaj wyrażana w kW. Na stronie znajdziesz informacje o mocy chłodniczej każdego produktu. Co ważne, dane te są podane dla konkretnego środowiska. Dla przykładu klimatyzator split Gree Fairy, warunki te dotyczą temperatur wewnątrz pomieszczeń 27 stopni Celsjusza (termometr suchy), 19 stopni Celsjusza(termometr mokry) oraz odpowiednio 35 stopni Celsjusza (termometr suchy) i 24 stopnie (termometr mokry).

Na stronie każdego produktu znajduje się przydatna tabela, która pokazuje moc chłodzenia dla danego pomieszczenia. Tabela składa się z dwóch wierszy. Jeden to powierzchnia pomieszczenia w metrach, a drugi to przypisana moc chłodnicza, w kW. Oto kilka przykładowych wartości:

  • pomieszczenie 20-30m2 - Gree Fairy moc klimatyzacji 2,7kW
  • pomieszczenie 30-40m2 - moc klimatyzacji Gree Fairy 3,5 kW

itd.

Moc chłodnicza - wzór

Czy istnieje formuła na zwiększenie mocy chłodzenia? Tak. Aby obliczyć moc klimatyzatora, można użyć następującego wzoru: Weź 25 metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia i pomnóż je przez 100. Wynik 2500 W oznacza, że potrzebujesz klimatyzatora, który ma moc chłodniczą około 2,5 kW. Jednak ten wzór jest tylko przybliżonym szacunkiem. Specjaliści od klimatyzacji będą mieli bardziej dokładne dane. Ważne jest, aby przy obliczaniu mocy chłodniczej wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia. Dlatego lepiej pozostawić to zadanie ekspertom, takim jak my.

Dlaczego wydajność chłodnicza jest ważna?

Wydajność chłodnicza jest dopasowana do wielkości i wysokości pomieszczenia. Nierzadko zdarza się, że przy obliczaniu wydajności chłodniczej wybieramy urządzenie, które ma zbyt małą moc. Co się dzieje? Taki klimatyzator nie jest w stanie osiągnąć pożądanej temperatury, zwłaszcza w upalny lub skwarny dzień. Urządzenie o zbyt dużej mocy może być również problemem dla osób poszukujących wydajnego klimatyzatora. Będzie to skutkowało wysokimi kosztami eksploatacji.

Czym charakteryzuje się moc klimatyzatora? Podsumowanie

Wybór odpowiedniego klimatyzatora jest prosty. Jaką moc będzie miał klimatyzator odpowiedni do naszych potrzeb? Korzystając z powyższego wzoru, można to oszacować. Eksperci najlepiej pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję o wyborze odpowiedniego dla Ciebie klimatyzatora. Zapraszamy do kontaktu z nami. Powierzchnia kwadratowa pomieszczenia nie jest jedyną rzeczą, która ma znaczenie. Ważne są również inne czynniki, takie jak wielkość okien i strona, na którą wychodzą. Na przykład najchłodniejsza strona znajduje się na północy, a najcieplejsza na południu. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie urządzenie chłodzące w Twojej sytuacji.