Czwartek, 29 lutego 2024

Jak używać klimatyzatora we właściwy sposób

30 listopada 2022

Klimatyzator to najlepszy i najbardziej opłacalny sposób na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w naszych domach. Ma on wiele zalet. Klimatyzacja nie jest już luksusowym wyposażeniem domu lub produktem dostępnym tylko dla zamożnych lub serwisów. Klimatyzatory mogą być używane w chłodniejsze dni, a nie tylko w okresie upałów. Pozwala to na uzyskanie bardziej korzystnego mikroklimatu. Klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale często wynika to z nieumyślnego jej używania. Czasami wpływ może mieć również niewłaściwy montaż lub instalacja klimatyzacji. Jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo i będziemy znali się na tym, jak używać klimatyzatorów, to poprawi to jakość powietrza w naszym domu.

Jak korzystać z klimatyzatora w domu

Klimatyzacja a wentylacja

Klimatyzacja nie może zastąpić właściwej wentylacji. Są to dwa zupełnie inne sposoby traktowania powietrza w naszym mieszkaniu czy domu. Uzupełniają się one wzajemnie. Po zamontowaniu klimatyzacji musimy nadal wietrzyć pomieszczenia. Gdy w naszym domu zostanie włączona klimatyzacja, musimy zaprzestać wentylacji. To my będziemy odpowiedzialni za zwiększone koszty klimatyzacji, jeśli tego nie zrobimy. Gorące powietrze z zewnątrz będzie nadal napływało do środka.

Zdrowe powietrze w domu dzięki klimatyzacji

Osoby z alergiami lub problemami z płucami mogą mieć zamontowaną klimatyzację w Krakowie i innych miastach Polski. Klimatyzator zapewnia filtrację powietrza. Wychwytuje szkodliwe cząsteczki i sprawia, że powietrze jest wolne od kurzu i alergenów. System jonizacji powietrza to świetny sposób na oczyszczenie powietrza w domach, w których mieszkają mali alergicy lub astmatycy.

Idealna temperatura latem to przedział 23-26 stopni F i 40-60% wilgotności. Są to temperatury i poziomy wilgotności, w których organizm nie poci się i nie odczuwa dyskomfortu związanego ze zbyt wysoką temperaturą. Temperatura nie powinna być zbyt niska, aby klimatyzacja nie powodowała chorób i przeziębień. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie różnicy temperatur pomiędzy obszarem klimatyzowanym a przestrzenią nieklimatyzowaną, która wynosi 7°. Ważny jest również odpowiedni nadmuch powietrza. Należy dostosować kierunek i prędkość nadmuchu. Niewłaściwe ich ustawienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Klimatyzacja a usuwanie wilgoci

Klimatyzator może być również wykorzystywany do walki z nadmiarem wilgoci w naszych pomieszczeniach. Klimatyzator może schłodzić pomieszczenie i usunąć nadmiar wilgoci z powietrza. Takie powietrze jest zdrowsze dla naszego organizmu i sprawia, że czujemy się lepiej.