Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Jak ustawić klimatyzację w biurze i na ile stopni?

24 października 2022

Nowoczesne biurowce mają dużo szkła, zwłaszcza gdy jest gorąco. Problem ten można rozwiązać instalując klimatyzator o odpowiedniej wydajności. Na jaką temperaturę ustawić klimatyzator w biurze, aby było ono komfortowe i bezpieczne dla zdrowia?

Klimatyzacja w biurze, niezbędna w sezonie letnim

Lato w Polsce staje się coraz bardziej upalne ze względu na zmiany klimatyczne. Wiele pomieszczeń biurowych znajduje się w obrębie nowoczesnych, przeszklonych budynków, które szybko się nagrzewają, a nawet przegrzewają. Na temperaturę wewnątrz pomieszczeń mogą mieć wpływ także inne czynniki, zwłaszcza jeśli znajdują się one na ostatnich piętrach lub poddaszu. Wiele firm oferuje klimatyzację w miejscu pracy jako korzyść dla swoich pracowników. Klimatyzacja w biurze to świetna opcja dla pracowników, od których wymaga się profesjonalnego wyglądu lub którzy uczestniczą w wielu spotkaniach biznesowych lub wewnętrznych.

Klimatyzacja biurowa staje się coraz bardziej popularna

Firma, która posiada klimatyzację w swoich biurach może osiągnąć znaczne zyski. Z roku na rok wzrasta liczba domów w Polsce wyposażonych w klimatyzatory do użytku prywatnego. W 2012 roku domów i mieszkań wyposażonych w klimatyzację było mniej niż 50 tysięcy. W ciągu pięciu lat liczba ta wzrosła do 150 tysięcy, co przyniesie rok 2017. Liczby te rosną również na gruncie biznesowym.

Jak wysoko powinien być ustawiony klimatyzator w biurze?

Wiele nowoczesnych urządzeń chłodzących, takich jak marka Gree, która jest najpopularniejsza wśród naszych klientów, ma szeroki zakres pracy. Różni się on w zależności od modelu. W klimatyzatorze ściennym Gree Amber w zależności od modelu może on sięgać -22degC dla grzania, a 43degC chłodzenia. Jak ustawić klimatyzator w biurze? Eksperci sugerują, że różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia nie powinna przekraczać 6-7 stopni Celsjusza. Jednak w klimatyzatorze ściennym Gree Amber może ona osiągnąć -22degC dla grzania i 43degC dla chłodzenia. Zgodnie z powyższą zasadą, minimalna temperatura wewnątrz biura powinna wynosić od 23 do 24 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby nawiew nie wiał bezpośrednio na czyjeś biurko. Do dużych biur idealnie nadają się klimatyzatory o dużym kącie nawiewu. Chłodne powietrze dzięki temu rozwiązaniu jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu.

Klimatyzacja w biurach, a Kodeks Pracy

Czy klimatyzatory w biurach są obowiązkowym wymogiem, wynikającym z Kodeksu Pracy? Przepisy te są bardzo ogólne, gdyż dotyczą obowiązków pracodawcy wobec pracowników. Musi on zapewnić pracownikom ochronę przed szkodami oraz zapewnić im bezpieczne i czyste warunki pracy. Ciekawy jest pomysł na klimatyzację w biurach. Powinna być ona dostosowana do zmieniających się warunków pracy.

Klimatyzacja w pracy i w zdrowiu

Klimatyzacja w pracy a zdrowie - jest to temat nieustannie dyskutowany, ponieważ zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy klimatyzatorów są zagorzali. Rozwiązanie to jest popularne, ponieważ pozwala im na komfortową pracę niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Ważne jest, aby znaleźć złoty środek. Gwałtowne zmiany temperatury lub zbyt duża różnica między wnętrzem a zewnętrzem może spowodować zapalenie zatok. Latem organizm najlepiej czuje się w temperaturze pomiędzy 21 a 25 stopni Celsjusza. Należy to uwzględnić przy ustawianiu termostatu w biurowej klimatyzacji.

Które urządzenie - split AC er, czy multisplit AC sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji? Skontaktuj się z nami, jeśli nie jesteś pewien, które urządzenie wybrać.