Czwartek, 29 lutego 2024

Jak sprawdzić, czy Twój klimatyzator jest nieszczelny?

10 października 2022

Szczelność całego obwodu to warunek konieczny do prawidłowego funkcjonowania domowego klimatyzatora. Jak sprawdzić szczelność klimatyzatora w domu? Z jaką częstotliwością powinieneś to robić? W naszym najnowszym wpisie na blogu odpowiadamy.

Co się dzieje, gdy klimatyzator przecieka?

Jeśli podejrzewasz, że Twój klimatyzator jest nieszczelny, powinieneś natychmiast go skontrolować. Ważne jest, aby sprawdzić klimatyzator, jeśli przestaje on chłodzić lub chłodzi wydajnie. Problemy mogą pojawić się po dłuższej bezczynności, zwłaszcza jeśli klimatyzator nie jest regularnie używany zimą, wiosną i jesienią. Najlepiej używać go tylko latem i w czasie upałów. Warto używać go zimą i w czasie mrozów, ponieważ ma możliwość ogrzewania i chłodzenia pomieszczenia. Nowoczesne urządzenia posiadają również osuszacz, który usuwa nadmiar wilgoci z powietrza.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji domowymi sposobami?

Jak można sprawdzić szczelność klimatyzacji metodą DIY? Czy jest to możliwe bez profesjonalnej wiedzy? Do sprawdzenia szczelności klimatyzacji można wykorzystać oględziny. Czasami już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć nieszczelność elementu klimatyzacji. Czasami nawet w początkowej fazie możemy dostrzec potencjalne problemy i powinniśmy zlecić ich dokładne sprawdzenie. Należy skontrolować te miejsca, które są skorodowane lub pokryte olejem. Pomoże to w ustaleniu źródła wycieku.

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie nieszczelności klimatyzacji

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji? Oto trzy sposoby na sprawdzenie szczelności klimatyzacji.

Sprawdzanie za pomocą środków pieniących

Jest to najczęściej stosowana metoda wykrywania nieszczelności w systemach klimatyzacji. Jest prosta w użyciu i nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani interpretacji pomiarów. Jest również bardzo ekonomiczna, ponieważ jako środka pianotwórczego możemy użyć mydła lub wody. Można ją stosować do takich miejsc jak armatura, zawory, kształtki czy węże. Jej główną wadą jest brak możliwości kontroli trudno dostępnych miejsc.

Inspekcja przy użyciu lampy UV

Jest to popularny sposób sprawdzania nieszczelności klimatyzatora. Wykorzystuje on światło UV. Można go użyć jako środka kontrastowego, a następnie oświetlić lampą, aby był widoczny w miejscu wycieku. Metoda ta może powodować uszkodzenia wzroku, dlatego ważne jest, aby używać okularów, które odpowiednio chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Kontrola za pomocą elektronicznego wykrywacza nieszczelności

Jest to popularne rozwiązanie. Wykrycie nieszczelności klimatyzacji jest bardzo łatwe, a pomiary będą bardzo dokładne. Nawet niewielka nieszczelność może zostać wykryta. Sam proces polega na przesuwaniu głowicy pomiarowej z odpowiednią prędkością wzdłuż przewodów i elementów. Urządzenie emituje sygnał dźwiękowy, gdy dojdzie do wycieku.

Profesjonalne wykrywanie nieszczelności klimatyzacji

Do sprawdzenia szczelności klimatyzacji można również wynająć specjalistów. Jest to szczególnie przydatne, gdy zbliża się termin planowanego serwisu urządzenia chłodzącego i tak musielibyśmy wezwać taką ekipę. Rutynowe usługi serwisowe obejmują sprawdzenie szczelności. Zaleca się, aby serwis był wykonywany przynajmniej raz w roku. Jest to gwarancja, że urządzenie zawsze zostanie wyczyszczone, zdezynfekowane i umyte przy użyciu profesjonalnych i skutecznych metod.