Piątek, 19 kwietnia 2024

Jak poradzić sobie z wilgocią w mieszkaniu

29 października 2022

Nadmierna wilgotność w mieszkaniu to częsty problem. Niestety, może prowadzić do wielu problemów. O nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach może świadczyć woda ściekająca po ścianach, parujące okna, zbyt długie wysychanie ręczników, a także ślady pleśni lub grzybów na ścianach/sufitach. Nie należy tego ignorować. Można jednak podjąć natychmiastowe kroki, aby ją zwalczyć.

Jaki poziom wilgotności powinno mieć mieszkanie?

Eksperci są zgodni co do idealnego poziomu wilgotności w mieszkaniu. Większość ekspertów zgadza się, że wilgotność powinna mieścić się w granicach 40-60% (przy temperaturze 20-22degC). Wyższe lub niższe wyniki mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Kolejną zasadą, o której należy pamiętać jest to, że wilgotność powinna być niższa niż dolna granica tych norm. Jest to 45-50%. W chłodniejszych pomieszczeniach wilgotność powinna oscylować wokół górnej granicy, czyli 60%, aby było komfortowo.

Wysoka wilgotność w pomieszczeniach to problem

Regularne wietrzenie to ważny aspekt utrzymania dobrego stanu zdrowia, zwłaszcza zimą i jesienią. Trzeba też wziąć pod uwagę problemy związane z gotowaniem bez przykrycia, myciem w gorącej wodzie i suszeniem prania w domu. Istnieje wiele powodów, dla których w domu może pojawić się nadmiar wilgoci. Często jednak sami przyczyniamy się do tego problemu przez nasze złe nawyki lub niewiedzę. Te oznaki powinny Cię zaalarmować: mokre plamy na ścianach, nieprzyjemny zapach stęchlizny, łuszczące się dekoracje ścienne oraz parujące okna i lustra. Jeśli poziom wilgotności jest wysoki przez dłuższy czas, może rozwinąć się wilgoć. Może to prowadzić do poważniejszych problemów. Sprzyja to namnażaniu się i rozwojowi chorobotwórczych bakterii, pleśni i grzybów. Może dojść nawet do zniszczenia i degradacji materiałów budowlanych.

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie wilgotności w mieszkaniu. Ważna jest naturalna wentylacja. Oznacza to, że wszystkie pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone, zwłaszcza te, które są narażone na wilgoć, jak łazienka i kuchnia. Ważne jest również, aby nie dopuścić do wychłodzenia ścian. Może się to zdarzyć, gdy ogrzewanie klimatyzatorem W zimie jest włączone przez dłuższy czas bez obecności domowników. Można również zastosować pochłaniacze wilgoci, które zneutralizują nieprzyjemne zapachy. Istnieją również modele elektryczne, które są bardziej wydajne. Osuszacz powietrza jest idealny do obniżenia wilgotności i temperatury. Do użytku domowego wystarczy model absorpcyjny, ale trwalszy będzie nawilżacz kondensacyjny, który pozwoli zaoszczędzić więcej energii.

Wilgotność i klimatyzacja w mieszkaniu

Klimatyzacja potrafi schłodzić w upalne dni i ogrzać podczas zimnych. Na tym jednak nie kończy się jej działanie. Można również zakupić osuszacz powietrza do klimatyzacji. Urządzenie to usuwa wilgoć z powietrza i poprawia komfort termiczny oraz samopoczucie domowników. Osuszanie powietrza w klimatyzacji odnosi się do kondensacji wilgoci. Dzieje się tak na skutek schłodzenia i przejścia ciepłego powietrza przez parownik. Kondensat jest następnie odprowadzany na zewnątrz. Powoduje to spadek wilgotności w pomieszczeniu. Klimatyzacja jest znana z osuszania powietrza. Może to prowadzić do suchości w nosie i gardle, pieczenia oczu, suchości skóry i suchości błon śluzowych. Dlatego ważne jest, aby regulować wilgotność w mieszkaniu, aby zapobiec jego wysychaniu.