Czwartek, 29 lutego 2024

Jak i dlaczego używać klimatyzacji w zimie?

27 października 2022

Trochę dziwnie brzmi posiadanie klimatyzacji w zimie. Wszystko zależy od funkcji urządzenia. Możesz ogrzewać, osuszać lub używać go jako oczyszczacza powietrza przez cały rok, nawet w najzimniejszych miesiącach.

O klimatyzacji zimowej często mówi się w odniesieniu do rozwiązań dla większych pojazdów, np. samochodów osobowych. Temat klimatyzacji wewnętrznej, czyli chłodzenia lub osuszania powietrza, nie jest istotny tylko latem. Przydaje się również w innych porach roku.

Jak korzystać z domowego klimatyzatora zimą?

Klimatyzacja zimowa to temat powszechny, ale często poruszany w kontekście modeli samochodowych. Klimatyzatory domowe, takie jak multisplit czy split, również mogą być wykorzystywane zimą. Klimatyzatory domowe typu split lub multisplit mogą być stosowane, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera Celsjusza. Można wtedy ogrzewać dom za pomocą klimatyzacji. Najnowsze propozycje czołowych producentów takich rozwiązań obiecują nie tylko ogrzewanie w miesiącach, w których nie działa centralne ogrzewanie, ale także utrzymanie pożądanej temperatury we wnętrzach. Zimą klimatyzacja domowa może być również stosowana w domach letniskowych i halach sezonowych (np. eventowych). Hale te nie mają źródła ogrzewania i muszą utrzymywać komfortową temperaturę, aby chronić rury, instalacje itp. Jest ich kilka.

Należy wspomnieć, że nowoczesne klimatyzatory potrafią utrzymać idealną temperaturę w pomieszczeniu. Na przykład w sypialni powinna być utrzymywana temperatura 16-19 stopni Celsjusza, natomiast w pomieszczeniach mieszkalnych dla seniorów - 20 stopni. Klimatyzacja domowa może być wykorzystywana do osuszania miejsc o dużej wilgotności. W niektórych sytuacjach klimatyzator nie będzie uwalniał wilgoci.

Klimatyzacja zimowa - jakie role może pełnić?

Istnieje wiele funkcji, które może pełnić klimatyzacja zimowa. Pierwszą z nich jest ogrzewanie pomieszczenia - jako grzejnik lub piec. Tego typu urządzenie może być również wykorzystywane jako osuszacz powietrza. Inna? Inny? Ilość smogu w wielu polskich miastach przekracza zimą dopuszczalne poziomy. Na szczęście klimatyzatory posiadają filtry, które zatrzymują większość zanieczyszczeń i pyłów. Inną funkcją klimatyzatorów jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów.

Kto powinien mieć w domu klimatyzację zimą?

Stosowanie klimatyzacji w domu zimą to świetna opcja dla osób, które np. mają osłabione krążenie lub nie mogą sobie pozwolić na centralne ogrzewanie (takie gazowe lub elektryczne). Osoby uczulone na pyłki lub podatne na infekcje również mogą zdecydować się na jej uruchomienie w najchłodniejszych miesiącach. Jakość i temperatura w pokoju maluchów jest ważna również dla rodziców. Nowoczesny klimatyzator może zadbać o utrzymanie stałej, optymalnej temperatury, a także ją oczyścić. Może być również wykorzystywany w sezonie grzewczym, kiedy poziom smogu jest niebezpiecznie wysoki.

Klimatyzacja zimowa - podsumowanie i wnioski

Jak widać, klimatyzacja zimą to dobry sposób na osiągnięcie celu. Istnieje wiele możliwości. Są to między innymi ogrzewanie lub ocieplanie pomieszczenia, oczyszczanie go, usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także utrzymywanie stabilnej temperatury, aby nie zamarzały rury lub piony. Zapraszamy do kontaktu każdego, kto jest zainteresowany instalacją wielofunkcyjnego urządzenia wewnątrz swojego domu lub mieszkania - zimą do ogrzewania, a latem do chłodzenia.