Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Jak działa klimatyzacja?

20 września 2022

Jaka jest zasada działania klimatyzacji? Przedstawiamy krótkie wyjaśnienie zasady działania klimatyzacji oraz działanie, które zapewnia przyjemne chłodzenie nawet podczas ekstremalnych upałów. Wyjaśnimy również różnice między klimatyzatorami typu split i multi-split oraz ich działanie.

Budowa klimatyzatora

Zanim przejdziemy do właściwej części wyjaśniania działania klimatyzatorów, warto przybliżyć budowę klimatyzatora. Wiedza ta pomoże Ci zrozumieć to zjawisko. Oto podstawowa budowa każdego urządzenia tego typu, w tym klimatyzatorów typu split i multisplit.

  • Jednostka wewnętrzna, zwana również parownikiem lub parownikiem jest ogrzewana z pomieszczenia
  • Sprężarka
  • Jednostka zewnętrzna, czyli skraplacz, który przekazuje ciepło do otoczenia
  • Zawór rozprężny, który zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego

Jak działa klimatyzacja?

Krótkie wyjaśnienie zjawisk zachodzących w klimatyzacji można znaleźć w

  • Sprężarka zasysa czynnik chłodniczy i spręża gaz
  • Sprężony gaz jest przenoszony z jednostki wewnętrznej do skraplacza
  • Czynnik chłodniczy skrapla się w ciecz
  • Ciekły czynnik chłodniczy przepływa do zbiornika. Stamtąd trafia do zaworu rozprężnego
  • Mieszanina w zaworze rozszerza się i przepływa do parownika, gdzie odparowuje jako sucha para wodna
  • Powietrze przepływające przez parownik ogrzewa się i wraca do urządzenia w postaci chłodnej.

Co to jest klimatyzacja?

Powyższy schemat i opis klimatyzacji można streścić w jednym zdaniu. Polega ona na ciągłym procesie skraplania i odparowywania. Schłodzone powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia w celu obniżenia temperatury i poprawy komfortu życia i pracy.

Jak działają klimatyzatory typu split i multi-split?

Opisany powyżej sposób pracy klimatyzatorów dotyczy w równym stopniu jednostek typu multi-split, jak i stacjonarnych jednostek typu split. Podstawowa zasada działania klimatyzatorów jest taka sama. Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna klimatyzatorów typu split i multi split połączone są rurami chłodniczymi tworząc szczelny układ, który wypełniony jest czynnikiem chłodniczym. Klimatyzatory typu multi split składają się z wielu jednostek wewnętrznych, w liczbie od 2 do 9. Pozwala to na jednoczesne chłodzenie wielu pomieszczeń i wykorzystuje tylko jedną jednostkę zewnętrzną. Każda jednostka wewnętrzna multi split może pracować w różnych temperaturach i parametrach.

Jak tryb grzania wpływa na klimatyzację?

Innym przykładem jest sytuacja, gdy jednostka chłodząca ogrzewa za pomocą klimatyzacji. Polega to na tym, że energia cieplna jest pobierana z otoczenia, a czynnik chłodniczy jest sprężany. Ciepło jest następnie zwracane do budynku. Jest to dokładnie odwrotność tego, jak działa klimatyzacja, gdy ma chłodzić przestrzeń.

Należy wspomnieć, że klimatyzacja powinna być wyposażona w pompę ciepła typu Air-to-Air, aby można było uzyskać ciepło we wnętrzu.