Czwartek, 29 lutego 2024

Ile energii elektrycznej zużywa klimatyzator domowy?

11 października 2022

Klimatyzatory to nowoczesne urządzenie, które coraz częściej montowane jest w biurach, obiektach handlowych i usługowych, a także w prywatnych domach i mieszkaniach. Wiele osób wciąż waha się przed zakupem i montażem tego urządzenia ze względu na wyższe rachunki za energię elektryczną. Ile energii elektrycznej zużywa domowy klimatyzator? Polecamy.

Klimatyzatory, które zużywają mało prądu

Jak każdy nowy sprzęt, klimatyzator będzie miał wyższe rachunki za prąd. Nowoczesne klimatyzatory zużywają mniej energii elektrycznej niż starsze modele. Moc klimatyzatora określa, ile energii elektrycznej zużywa. Ponadto, moc urządzenia jest zawsze dopasowana do przestrzeni.

Producenci podają również na opakowaniu i w specyfikacji, ile prądu zużywa klimatyzator. Obecnie rynek oferuje szeroki wybór urządzeń o różnej mocy, dlatego łatwo jest wybrać odpowiedni model do danego pomieszczenia.

Najlepsze i najbardziej opłacalne jest urządzenie o najwyższej klasie energetycznej. To właśnie ilość energii elektrycznej, jaką zużywa klimatyzator, decyduje o jego klasie. Większość dostępnych na rynku rozwiązań do pomieszczeń chłodniczych posiada klasę minimum A+, natomiast najbardziej energooszczędne jednostki można znaleźć na poziomie A +++. Warto sprawdzić klasę energetyczną każdego klimatyzatora, którego zakup rozważamy.

Ile energii elektrycznej zużywa klimatyzator?

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią jednostkę energetyczną do danego pomieszczenia i wiedzieć, jak z niej korzystać. Regularne serwisowanie jest również niezbędne, aby ekonomicznie korzystać z klimatyzatora. Wydajność chłodnicza to najważniejszy parametr klimatyzatorów. Jest to zdolność do schładzania powietrza przemieszczającego się przez jednostkę wewnętrzną, zwaną również parownikiem. Przy wyborze klimatyzatora należy pamiętać, że na każde 10m2 powierzchni w pomieszczeniu potrzeba 1kW mocy chłodniczej. Przykładowo, pomieszczenie o powierzchni 40m2 będzie wymagało klimatyzatora o mocy 4,0 kW. Maksymalny pobór energii również podawany jest w kW. Przykładowo, urządzenie o mocy około 4,0 kW będzie zużywało około 1,5 kW. Dotyczy to urządzeń klasy A. Nowoczesne klimatyzatory posiadają sprężarki inwerterowe. Są one znacznie wydajniejsze i powodują znaczne oszczędności. Klimatyzatory przenośne mają nieco inne koszty. Są mniej wydajne i będą pracować z większą mocą. Wiąże się to z wyższymi kosztami eksploatacji.

Jak można zmniejszyć zużycie prądu przez klimatyzator?

Klimatyzator w domu można wykorzystać do zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, zamknij wszystkie okna, gdy włączasz klimatyzację. Skróci to czas pracy urządzenia i ułatwi utrzymanie pożądanej temperatury. Należy również pamiętać o wyłączaniu klimatyzatora, gdy nie ma nas w domu. Nowoczesne urządzenia można zaprogramować tak, aby działały tylko przez ustaloną ilość czasu lub pracowały w określonym czasie np. po powrocie do domu. Klimatyzator będzie również zużywał mniej energii elektrycznej, jeśli zostanie ustawiony na niską temperaturę. Pisaliśmy o tym w innym artykule. Różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem nie powinna przekraczać 6-6 stopni Celsjusza.