Środa, 24 kwietnia 2024

GWC - wszystko, co musisz wiedzieć

30 października 2022

Zacznijmy od ustalenia tajemnicy kryjącej się za tymi tajemniczymi literami, które często są używane w odniesieniu do instalacji energooszczędnych. GWC to skrót od urządzenia zwanego Gruntowym Wymiennikiem Ciepła. Jest to dodatkowy element wyposażenia, który może być stosowany w połączeniu z systemem rekuperacji. Jaka jest jego funkcja? Czy może zastąpić klimatyzator? W jaki sposób działa? To wszystko i jeszcze więcej w poniższym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z nim!

GWC - do czego właściwie służy?

Wypadałoby zacząć od opisania elementów składowych Gruntowego Wymiennika Ciepła. Można wymienić dwa główne elementy składowe. Jednostka wewnętrzna jest na stałe połączona z rekuperatorem. Drugi element, czyli jednostka zewnętrzna, umieszczona jest w gruncie.

Jakie jest zadanie GWC? Podstawową funkcją GWC jest zwiększenie odzysku energii. Czy jest to jedyna funkcja GWC? GWC wykorzystuje również energię zawartą w gruncie do wstępnego schłodzenia lub ogrzania powietrza przed jego wejściem do rekuperatora. GWC odpowiada za wstępne uzdatnianie powietrza przed wysłaniem go do urządzenia grzewczego lub klimatyzacyjnego. Warto zauważyć, że GWC z rekuperacją mogą generować niższe koszty. GWC może być również bardzo przydatny w niskich temperaturach, ponieważ chroni rekuperator przed zamarzaniem.

Współpraca z innymi instalacjami

Klimatyzator

Co się stanie, jeśli będziemy chcieli dodać do naszego domu klimatyzację? Czy gruntowa wymiana ciepła jest wystarczająca? Czy w zimie konieczne jest dodatkowe ogrzewanie lub klimatyzacja? Na pierwszy rzut oka może się tak wydawać. Należy zrozumieć, że rekuperator wyposażony w dodatkowy system GWC nie zastąpi ogrzewania czy klimatyzacji. Są to dwie zupełnie inne instalacje. Należy pamiętać, że Gruntowy Wymiennik Ciepła nie chłodzi pomieszczeń na wyższych kondygnacjach w przypadku klimatyzacji. Klimatyzacja odpowiada za chłodzenie wszystkich pomieszczeń, również tych na piętrze. Można ją regulować, aby zapewnić odpowiednią temperaturę.

Ogrzewanie

Co możemy powiedzieć o GWC przy ogrzewaniu? Gruntowe Wymienniki Ciepła dobrze współpracują z ogrzewaniem. Można je stosować zimą w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania i zwiększenia wartości energetycznej nawet o 10 stopni Celsjusza.

GWC nie zastąpi ogrzewania i klimatyzacji, dlatego należy o tym pamiętać, aby uzyskać najlepsze efekty.

Instalacja GWC

W którym miejscu ma być zainstalowany GWC? Instalacja GWC musi być wykonana na określonej głębokości zgodnie z przepisami. Najlepiej zrobić to poniżej granicy przemarzania gruntu, która wynosi 1,5-2 metry. Dlaczego ważny jest wybór odpowiedniej lokalizacji? Jest to bezpośrednio związane z temperaturą. Średnia temperatura na wspomnianej głębokości wynosi około 4 stopni Celsjusza. Można powiedzieć, że do wymiennika wewnętrznego kierowane jest powietrze o temperaturze około 4 stopni Celsjusza. Jeśli rekuperator ma obejście, to powietrze jest podgrzewane. Jeśli rekuperator nie ma obejścia, to powietrze jest schładzane, aby mogło trafić do kolejnych pomieszczeń. Temperatura na zewnątrz może wpływać na pracę kanałów, jeśli znajdują się one zbyt nisko w ziemi.

Jaka jest najlepsza gleba do wykorzystania w instalacji GWC Nie powinna być zbyt sucha ani porośnięta bujną roślinnością. Ważne jest, aby Gruntowy Wymiennik Ciepła został zainstalowany w miejscu o odpowiednim nasłonecznieniu. Dobrze sprawdzi się w przypadku podłoża gliniastego lub wilgotnego.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wielkość terenu, na którym zostanie zainstalowany GWC. Jaka jest idealna wielkość? Teren powinien mierzyć co najmniej 10x20 metrów. Powinieneś rozważyć instalację GWC, jeśli obszar jest mniejszy.

Korzyści

Jakie są jeszcze korzyści z zastosowania gruntowego wymiennika ciepła? Najważniejszą rzeczą dla nas wszystkich jest nasze zdrowie. Jaki wpływ ma GWC na nasze samopoczucie i zdrowie? GWC może zmniejszyć liczbę grzybów w powietrzu o 97% i bakterii o 86%, odpowiednio. Powietrze wewnątrz naszego domu jest czystsze, czystsze i zdrowsze niż powietrze na zewnątrz.

GWC ma jeszcze jedną zaletę: po pierwsze jest przystępny cenowo. Jak długo potrwa zwrot inwestycji w GWC? Trudno jest przewidzieć ramy czasowe. GWC to świetny sposób na poprawę komfortu i zdrowia. Zapewnia też czyste powietrze i odświeża organizm.

Podsumujmy zalety i wady Gruntowego Wymiennika Ciepła.

Zalety

  • Wsparcie dla systemu klimatyzacji w lecie
  • Dodatkowe wsparcie dla systemu grzewczego w zimie
  • Montaż w gotowym budynku
  • Odporność na trudne warunki atmosferyczne

Wady

  • Budynek musi mieć szczelne okna i drzwi.
  • Letnia klimatyzacja nie może być zastąpiona przez
  • Instalacja GWC wymaga wiedzy