Czwartek, 29 lutego 2024

Gdzie mogę zainstalować jednostkę zewnętrzną?

9 grudnia 2022

Czym jest jednostka zewnętrzna klimatyzatora? I jakie funkcje spełnia? Element ten stosowany jest w urządzeniach do chłodzenia pomieszczeń. Podpowiadamy również, gdzie warto zainstalować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora.

Co to jest jednostka zewnętrzna klimatyzatora?

Jednostkę zewnętrzną klimatyzatora, znaną również pod pojęciem skraplacza, można znaleźć w niemal wszystkich typach stacjonarnych urządzeń chłodniczych. Podstawową funkcją klimatyzatora zewnętrznego jest przekazywanie ciepła do otoczenia. Warto zastanowić się nad miejscem umieszczenia jednostki zewnętrznej, gdy rozważamy jej zakup i montaż. Eksperci zalecają umieszczenie jednostki w miejscu, które jest wolne od przeszkód, takich jak drzewa, krzewy czy wnęki ścienne.

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji - gdzie można ją znaleźć?

Wszystkie oferowane przez nas produkty występują z jednostką zewnętrzną klimatyzatora. Jest ona dostępna zarówno w klimatyzatorach typu split, jak i multi split. Różnice te nie wynikają z ilości jednostek, ale z jednostek wewnętrznych. Jednostka typu split to jedna jednostka zewnętrzna i jedna wewnętrzna. Multisplit to urządzenie, które posiada jedną jednostkę zewnętrzną i wiele jednostek wewnętrznych (w zakresie od 2 do 9). Multisplit to tania, przenośna jednostka lub wiatrak, który nie posiada jednostki zewnętrznej. Działa również klimatyzacja monoblokowa.

Gdzie mogę zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Oto kilka sugestii dotyczących miejsc, w których można zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora:

  • na dużym parapecie
  • na gzymsie
  • bezpośrednio na elewacji zewnętrznej budynku
  • na balkonie, jeśli jest częścią naszego mieszkania
  • na dachu - nadaje się zarówno płaski, jak i skośny
  • w pobliżu budynku
  • na bloczkach betonowych i innych fundamentach

Uwaga: Jeśli jednostka zewnętrzna klimatyzatora ma być zamontowana w części wspólnej budynku, np. na elewacji bloku lub na gzymsie z kamienicy, przepisy wymagają uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej, zanim będziemy mogli to zrobić. Zgoda ta nie jest wymagana, jeśli miejsce to jest do naszego wyłącznego użytku, np. prywatny balkon.

Inne pomocne wskazówki dotyczące klimatyzatorów zewnętrznych

Jak zamontować urządzenie klimatyzacyjne na zewnątrz? Czy na pewno jest to bezpieczne i zgodne z przepisami? Należy pamiętać, że należy zachować minimalną odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną (a jednostką wewnętrzną) klimatyzatora. Każda jednostka ma swoje własne ramy i limit. Kolejnym ważnym aspektem jest: Jednostka zewnętrzna powinna znajdować się co najmniej 30-40 cm nad ziemią. Jest ona narażona na działanie deszczu, śniegu i innych szkodliwych czynników oraz może powodować uszkodzenia mechaniczne.

Aspekt estetyczny miejsca, w którym zostanie umieszczona jednostka zewnętrzna klimatyzatora nie powinien być najważniejszy. Ważne jest, aby zapewnić przepływ powietrza. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę ciężar jednostki. Jeśli planujesz zainstalować ją na cienkiej ścianie, o małej gęstości, to będziesz musiał ją wzmocnić i podeprzeć. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora może emitować głośne dźwięki i wibracje. Może to być denerwujące dla sąsiadów. Wydajność urządzenia spadnie, jeśli zostanie ono umieszczone w jasno oświetlonym miejscu. Ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu: co najmniej 0,3 metra po lewej i prawej stronie oraz minimum 2 metry z przodu (chyba że producent zaleca inaczej).

Gdzie zainstalować jednostkę zewnętrzną? Podsumowanie

Istnieje wiele miejsc, w których można zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora. Lokalizacja jednostki określi, gdzie można ją zamontować. Trzeba będzie uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej, jeśli jednostka znajduje się na terenie wspólnym. Nie jest to wymagane w przypadku balkonu prywatnego, np. należącego do bloku mieszkalnego.