Czwartek, 29 lutego 2024

Funkcja ogrzewania i klimatyzacja

13 października 2022

Klimatyzator kiedyś był synonimem bogactwa i statusu materialnego. Obecnie urządzenie to jest uważane za konieczność w każdym domu. To nowoczesne urządzenie robi coś więcej niż tylko chłodzi - niektóre modele mogą być również wykorzystywane jako klimatyzacja z funkcją grzania.

Ciepło i zimno, czyli uroki klimatu umiarkowanego

Choć upały w naszym klimacie nie stanowią większego problemu, tęsknimy za chłodem. Chcemy móc się zrelaksować, odpocząć, a przede wszystkim schłodzić całe ciało.

Dobre i złe aspekty życia w strefie umiarkowanej są zróżnicowane. Istnieją cztery pory roku ze zmienną pogodą i możliwością doświadczania ciepła latem i chłodu zimą. Minusem jest to, że zimna pora roku może wymagać ogrzewania w mieszkaniach. Zbyt niskie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na organizm i zwierzęta. Różnice temperatur mogą czasem prowadzić do częstych przeziębień. Ulewne deszcze jesienią lub zamiecie śnieżne mogą utrudniać poruszanie się pieszym i kierowcom.

Istnieje wiele urządzeń emitujących ciepło, które służą do ogrzewania domu.

Klimatyzator z funkcją grzania, oraz inne urządzenia grzewcze

Najczęściej spotykanymi urządzeniami grzewczymi są:

  • Piece i kotły na paliwo stałe, olejowe lub drewno,
  • Kominki lub kominki z płaszczem wodnym,
  • Wentylator z rekuperatorem,
  • pompa ciepła
  • klimatyzator z funkcją grzania
  • i wiele innych urządzeń

Funkcja grzania staje się coraz bardziej popularna

W ostatnich latach klimatyzatory cieszą się większą popularnością niż kiedykolwiek. Posiadają one dodatkowe funkcje, które wykraczają poza podstawowe funkcje chłodzenia powietrza i utrzymywania stałej temperatury. Funkcje grzewcze, zwane również modułami grzewczymi, pozwalają na rozprowadzenie przez klimatyzator ogrzanego powietrza. Funkcja ta jest wbudowana w większość nowoczesnych klimatyzatorów, dzięki czemu częściej są one montowane w domach indywidualnych. Nawet najmocniejsze klimatyzatory z funkcją grzania nie będą dobrze działać w chłodniejsze dni. Wydajność grzewcza urządzenia maleje wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej.

Klimatyzator z funkcją grzania może być używany jako dodatkowe źródło lub bezproblemowy system grzewczy. Jest to idealne rozwiązanie, gdy temperatura spadnie na tyle, że pomieszczenie mieszkalne ulegnie ochłodzeniu. Wbudowany wentylator klimatyzatora szybko podniesie temperaturę otoczenia, aby każdy domownik czuł się bardziej komfortowo.

Szeroki wybór modeli klimatyzatorów z funkcją grzania

Na rynku polskim i zagranicznym można znaleźć wiele modeli klimatyzatorów z funkcją grzania. Występują one w różnych mocach grzewczych. Zanim dokonasz zakupu, pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi specyfikacjami technicznymi i instrukcjami. Klimatyzacja typu split to rodzaj klimatyzacji, która posiada dwie jednostki. Pierwszą jednostkę umieszcza się na zewnątrz budynku, natomiast drugą instaluje się wewnątrz pomieszczenia, przy suficie. Klimatyzator, który posiada funkcję grzania, nie może być wykorzystywany do ogrzewania pomieszczenia. Ciepło zgromadzone pod sufitem obejmuje tylko niewielką część pomieszczenia i nie "schodzi" w dół, co może prowadzić do niskiej wydajności grzewczej.

Klimatyzator zamontowany na stałe wymaga do prawidłowej pracy prądu stałego. Jeśli jesteś zdecydowany na jego zakup, pamiętaj o sprawdzeniu klasy energetycznej. Urządzenia z kategorii A zużywają najwięcej energii, co przełoży się na niższy rachunek za prąd.

Dodatkowe zalety klimatyzatora z funkcją grzania

Klimatyzator z funkcją grzania musi jednocześnie oczyszczać powietrze. Dzięki filtrom, powietrze wdmuchiwane do pomieszczenia jest z reguły pozbawione zanieczyszczeń zewnętrznych, takich jak kurz czy nieprzyjemne zapachy. Drugą zaletą jest utrzymanie i kontrola wilgotności. Pomimo tego, że klimatyzator posiada funkcję grzania, nie usuwa wilgoci z pomieszczenia. Klimatyzacja grzewcza ma ostatnią zaletę, jaką jest utrzymanie stałej temperatury. Klimatyzator z funkcją grzania może być stosowany zarówno w domach prywatnych, jak i w mieszkaniach oraz domach letniskowych. Będzie on również chronił inne instalacje span>.