Czwartek, 29 lutego 2024

Etykiety na klimatyzatorach - etykietowanie zużycia energii

18 listopada 2022

Informacje o klimatyzatorach można znaleźć w wielu miejscach. Zanim wybierzemy odpowiedni sprzęt, należy sprawdzić jego parametry, moc grzewczą i chłodniczą, a także wszelkie dodatkowe opcje. Szukamy również najlepszej oferty. Wszystkie te informacje są łatwe do znalezienia. Musimy tylko zwrócić uwagę na etykietę energetyczną i klasy efektywności energetycznej tych urządzeń. Dlaczego jest to ważne? Dowiedz się więcej w naszym artykule.

Co to jest etykieta energetyczna?

Co to jest etykieta energetyczna? Ta etykieta powinna znajdować się na każdym urządzeniu gospodarstwa domowego. Etykieta energetyczna dostarcza podstawowych informacji o urządzeniu. Zawiera ona podstawowe informacje o urządzeniu, takie jak nazwa modelu i zużycie energii, sezonowa wydajność pracy oraz poziom emitowanego hałasu. Informacje te są kluczowe przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora dla Ciebie. Dla wielu osób priorytetem jest wydajność energetyczna lub cicha praca. Przy zakupie klimatyzatora ważne jest, aby sprawdzić etykietę energetyczną. Informacja ta musi być dołączona do każdego klimatyzatora sprzedawanego na rynkach Unii Europejskiej. Informacja ta jest niezwykle wygodna dla wszystkich konsumentów.

Co oznacza tytuł etykiety energetycznej? Klasy efektywności energetycznej

Na etykiecie energetycznej zobaczysz kolorowe oznaczenia wraz z literami alfabetu. Są to A, B, C i D, E, F i G. Każde z nich oznacza inny poziom zużycia energii przez klimatyzator. Najwyższa klasa efektywności energetycznej oznaczona jest literą A. Litery A i B oznaczają większą oszczędność energii. Jednostki z etykietą G zużywają najwięcej energii elektrycznej. Szybki postęp technologii spowodował powstanie i rozszerzenie grup energetycznych i podgrup w ramach istniejących klas energooszczędnych. Obecnie mamy klasy A+, A++ i A+++. Pomocny jest przykład wartości efektywności energetycznej, aby zwizualizować różnice pomiędzy poszczególnymi klasami. Urządzenie w klasie energetycznej B może zużywać do 10% więcej energii elektrycznej niż urządzenie w klasie A. Urządzenia w wyższych klasach energetycznych są droższe, ale są znacznie bardziej przystępne w późniejszym użytkowaniu. Oszczędzamy środowisko i płacimy mniej za prąd.

Jakie inne informacje możemy znaleźć na etykiecie energetycznej?

Etykieta energetyczna nie skupia się tylko na zużyciu prądu. Etykieta energetyczna może zawierać również oznakowanie w postaci mapy Europy. Mapa ta pokazuje trzy strefy klimatyczne dla klimatyzatorów z funkcją grzania (więcej o Grzaniu z klimatyzacją). Przy określaniu klasy energetycznej bierze się pod uwagę warunki pogodowe panujące w danym kraju. Informacja ta nie jest istotna, ponieważ tryb chłodzenia klimatyzatora ma tylko jedną strefę.

Klimatyzatory mogą być oznaczane przez więcej niż jedną klasę energetyczną. Istnieją dwie dodatkowe kategorie: ocena EER i ocena COP. SEER, czyli efektywność energetyczna dla trybu chłodzenia, to pierwsza kategoria. Druga, obecnie znana jako SCOP, to ta sama efektywność, ale dla trybu ogrzewania. Te wartości również zostały nieco zmienione przez nową nomenklaturę. Warunki laboratoryjne nie pozwalały na obowiązywanie poprzednich ocen.

Zmiany w etykietach energetycznych

W marcu 2021 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące etykiet energetycznych i etykietowania urządzeń AGD. Nowelizacja zakłada powrót do 7-stopniowej skali, czyli liczby dostępnych klas efektywności energetycznej, bez dodawania pojawiających się wcześniej plusów. Oznaczenie klasy A otrzymają tylko najbardziej zaawansowane urządzenia. Produkty, które wcześniej znajdowały się w grupie A++ lub A+, teraz otrzymają niższą klasę. Wprowadzone zostaną również klasy hałasu dla urządzeń AGD. A to najcichsze urządzenia, natomiast D - najgłośniejsze.

Rachunki za energię elektryczną

Wiele osób obawia się, że zainstalowanie klimatyzacji w domu lub biurze spowoduje wzrost rachunków za prąd. Można tego uniknąć wybierając urządzenie o najwyższej klasie energetycznej (czyli A). Koszt eksploatacji prostego klimatyzatora typu split kosztuje od 34 do 50 groszy za godzinę. Możemy pomóc w wyborze odpowiedniego modelu dla Państwa.