Poniedziałek, 22 lipca 2024

Dwa sposoby na zainstalowanie klimatyzacji w domu

7 października 2022

Jak zainstalować klimatyzację w swoim domu? Istnieją dwa sposoby, aby to zrobić. Wyjaśniamy też, jak zainstalować klimatyzator wewnątrz domu lub mieszkania i jakie są aktualne przepisy. Wyjaśniamy również, czym jest certyfikat F-gazowy, kto go potrzebuje oraz jak zainstalować prostą jednostkę typu split.

Prawidłowy montaż klimatyzacji w domu zgodnie z obowiązującymi przepisami

Montaż klimatyzatorów w domu to gwarancja, że będą one działać prawidłowo i osiągać najlepsze wyniki. Warto wspomnieć o przepisach obowiązujących od 2015 roku. Przepisy te precyzują obowiązki serwisantów, instalatorów oraz sprzedawców niektórych urządzeń, które zawierają f-gazy. F-gazy, czyli rodzaj syntetycznego czynnika chłodniczego z grupy gazów fluorowanych, znajdują się w wielu pompach ciepła i klimatyzatorach typu split. Aby przeciwdziałać nadmiernej emisji gazów cieplarnianych do naszej atmosfery, ustawa z 2015 roku wprowadza obowiązek uzyskania certyfikatu f-gazowego (osobistego dla instalatorów i techników oraz biznesowego dla wszystkich podmiotów, które sprzedają, instalują, naprawiają lub utylizują urządzenia).

Oznacza to, że każdy, kto ma kontakt z obiegiem termodynamicznym urządzenia i zawiera fluorowane gazy cieplarniane (wiele popularnych czynników chłodniczych takich jak R410a czy R134a) powinien posiadać taki certyfikat. Urząd Dozoru Technicznego poświadcza ważność certyfikatu zdając egzamin. Czy ustawa dotyczyła wszystkich typów klimatyzatorów, czy tylko niektórych? Nie.

2 sposoby na montaż klimatyzacji w domu

Jakie są najpopularniejsze sposoby na zainstalowanie AC? Możesz to zrobić za pomocą każdej z tych metod:

  1. Sposób 1: Kup klimatyzator z usługą montażu. Polecamy tę metodę. Na naszej stronie internetowej możesz znaleźć różne klimatyzatory typu split i multisplit. Ta metoda instalacji klimatyzatora w Twoim domu pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Oferujemy szybką dostawę i konkurencyjne ceny. Nie musisz na własną rękę szukać instalatora takiego urządzenia - wystarczy kompletny zestaw.
  2. Opcja 2: Zakup klimatyzatora bez montażu. Wymaga to wypełnienia odpowiedniego dokumentu, czyli oświadczenia upoważniającego do zakupu klimatyzatora. Wzór takiego pisma znajdziesz na naszej stronie internetowej. Jeśli kupujesz klimatyzator, który nie jest hermetycznie zamknięty F-gazem, do oświadczenia należy dołączyć kserokopię umowy na montaż. Należy w niej wymienić model urządzenia oraz dane firmy. W przypadku umowy między dwiema firmami, kserokopię aktualnego certyfikatu F-gazu danej osoby.

Jak zamontować klimatyzator? Łatwo o tym zapomnieć!

Jak zainstalować klimatyzator? W jednym miejscu zebraliśmy kilka antyporad, którymi nie należy się inspirować. Zdecydowanie odradzamy samodzielne próby wykonania tego zadania bez niezbędnej wiedzy, narzędzi i doświadczenia. Nie polecamy też zlecania tej pracy nikomu znajomemu. Stratą pieniędzy może być również próba wykonania jej tanio. Prywatni monterzy podlegają grzywnom w wysokości od 600 do 4.500 zł, a prywatni monterzy - od 45.000 do 15.000 zł. Zatrudnianie pracowników lub prowadzenie działalności gospodarczej, która nie posiada wymaganego certyfikatu jest wykroczeniem.

Jak długo trwa montaż klimatyzacji w domu?

Montażem klimatyzacji w domu zajmują się wykwalifikowani fachowcy, tacy jak nasza firma. Jedna jednostka zajmuje około 30 minut, niezależnie od tego czy jest to instalacja wewnętrzna czy zewnętrzna. Kompletny montaż dla prostej jednostki AC typu split trwa około godziny. Naprawa stacjonarnego urządzenia chłodniczego wymaga specjalnych lub czasochłonnych czynności, takich jak. Kucie ścian: Wykucie bruzdy instalacyjnej lub wywiercenie otworu instalacyjnego ze zbrojonego betonu, czas odpowiednio się wydłuża.

Podsumowanie montażu klimatyzacji w domu

Założenie klimatyzacji w domu jest łatwe. Przykładowo, specjalista z naszej firmy może zainstalować prosty model typu split w mniej niż godzinę. Czas ten może się wydłużyć w przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji, np. wymagających bruzdowania ścian. Czasami do zainstalowania klimatyzacji w domu wymagane jest pozwolenie. Jeśli urządzenie, takie jak jednostka zewnętrzna, ma być zamontowane w części wspólnej budynku (na dachu) lub ścianie elewacyjnej, konieczne będzie uzyskanie zgody od wspólnoty mieszkaniowej i zarządcy budynku.