Czwartek, 29 lutego 2024

Co to jest program rekuperacji?

26 października 2022

Rekuperacja odnosi się do systemu wentylacji mechanicznej, który wykorzystuje wysokiej jakości rekuperatory, aby dobrze oczyścić powietrze, a także odzyskać ciepło (od 30% do 50%). Dlaczego jest to ważne?

Rekuperacja: Właściwa cyrkulacja powietrza w domu

Dobrze ocieplone domy to podstawa dzisiejszego budownictwa, a raczej jego obecnych trendów. Jest to świetne rozwiązanie, które ogranicza możliwość powstawania mostków termicznych wypuszczających cenne ciepło. Może to prowadzić do znacznego wzrostu kosztów ogrzewania, a co za tym idzie, kosztów domu. Aby tego uniknąć stosuje się wysokiej jakości izolację. Jest ona dopasowana do bryły domu oraz do jego lokalizacji. Innym sposobem na uniknięcie tego problemu jest zadbanie o ciepły montaż okien i drzwi. Dzięki temu ciepło może uciekać z mieszkania. Niewystarczający przepływ powietrza może być spowodowany szczelną izolacją w nowoczesnych i remontowanych domach. Niewystarczająca cyrkulacja może prowadzić do rozwoju wilgoci i pleśni, które są trudne do zlikwidowania. Rekuperacja może być stosowana w celu zapobiegania negatywnym skutkom szczelnej izolacji.

Czyste powietrze - czysty umysł

Rekuperacja zapewnia wentylację, która oczyszcza powietrze w pomieszczeniach. Usuwa stęchłe i nieprzyjemne powietrze i zastępuje je świeżym, czystym. Świeże powietrze jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego, a co za tym idzie, do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Dobrze dotleniony mózg pomaga nam się lepiej skoncentrować, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie innych układów w naszym organizmie i sprzyja dobremu snu.

Wiele osób obecnie woli spędzać więcej czasu w domu niż pracując zdalnie. To sprawia, że jeszcze ważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu i właściwej jakości powietrza w pomieszczeniach. System rekuperacji zapobiega mieszaniu się zanieczyszczonego lub nieprzyjemnego powietrza ze świeżym, czystym powietrzem, które dostarcza. Dzięki temu system jest bardzo wydajny i przez wielu doceniany.

Rekuperacja to krok w kierunku ochrony środowiska

Dbałość o środowisko i czyste powietrze nie jest już luksusem. Polska jest jednym z czołowych emitentów gazów cieplarnianych do naszej atmosfery. Mieszkanie w niektórych rejonach kraju może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Zaniedbując ten obszar, doświadczylibyśmy nie tylko pogorszenia stanu zdrowia, ale także wzrostu liczby chorób i osłabienia układu odpornościowego. Wiele osób szuka rozwiązania tego problemu.

Jak rekuperacja chroni środowisko i poprawia jakość powietrza? Dzięki odzyskiwaniu ciepła zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję ciepła. Zmniejsza również ilość emisji gazów, które mogą być związane z wytwarzaniem ciepła. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości rekuperacji i dobrej izolacji możesz cieszyć się ciepłem w swoim domu. Możesz również cieszyć się świeżym, czystym powietrzem.

Jak można zwiększyć oszczędności dzięki rekuperacji?

Stałe przeszklenia to jeden ze sposobów na maksymalne wykorzystanie rekuperacji w Twoim domu. Stałe przeszklenia zapewniają mechaniczną wentylację, więc nie ma potrzeby wietrzenia domu. Stałe szyby są znacznie tańsze niż zwykłe, otwarte okna. Są też bardziej energooszczędne i dzięki starannemu montażowi będą emitować mniej ciepła wewnątrz Twojego mieszkania.

Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest nieużywanie komina, gdy twój dom jest jeszcze budowany. Ułatwia to nachylenie dachu i sprawia, że obróbka blacharska dachu jest znacznie bardziej przystępna. Wbrew pozorom, komin jest drogi w budowie. Możemy zrezygnować z komina, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, które możemy przeznaczyć na inne cele. Komin nie jest konieczny do zapewnienia dróg ucieczki ciepła. To dodatkowo znaczne zmniejszenie powierzchni domu.

Rekuperacja dostosowana do naszych potrzeb

Rekuperacja może przynieść wiele korzyści, w tym możliwość nawilżenia powietrza, oczyszczenia z alergenów, kurzu, a także inne korzyści. Odpowiednie filtry mogą pomóc nam nie tylko poprawić nasze normalne funkcjonowanie, ale także je zmienić. U alergików często występują takie objawy jak katar, łzawienie, kaszel i inne. Możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych we własnym domu.

Nawilżanie powietrza może się różnić w zależności od tego, gdzie mieszkasz i jak bardzo preferujesz ogrzewanie. Nawilżanie może być ważniejsze, jeśli jest więcej ogrzewania. Zbyt suche powietrze może wysuszyć rogówkę i spowodować podrażnienie. Może to sprawić, że ludzie będą nieszczęśliwi, zwłaszcza jeśli muszą nosić soczewki. Suche powietrze może wysuszyć skórę i spowodować, że stanie się ona sucha.

Powrót do zdrowia może przynieść wiele korzyści. Konsultacje ze specjalistami mogą pomóc nam podjąć właściwą decyzję, czy jest to dla nas odpowiednie rozwiązanie. Dzięki temu będziemy mogli sami ocenić, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla naszych potrzeb i stylu życia.