Czwartek, 29 lutego 2024

Co to jest audyt energetyczny?

11 listopada 2022

Termomodernizacja budynków coraz częściej pojawia się w mediach i codziennych rozmowach. Wiele osób decyduje się na poprawę warunków życia w swoich domach i ich modernizację. Modernizacja budynków może być wykonana w celu zwiększenia izolacji, co pozwoli na zmniejszenie strat ciepła i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Można również zdecydować się na ogrzewanie klimatyzacją. Aby taki projekt został prawidłowo zrealizowany, konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie audytu energetycznego. Co to jest audyt energetyczny? Na czym polega audyt energetyczny? Czym różni się od uproszczonej analizy energetycznej? Czy jest on rzeczywiście niezbędny? Jaki jest koszt przeprowadzenia audytu energetycznego? Wszystkie odpowiedzi znajdują się w przygotowanym przez nas tekście!

Co to jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to rodzaj analizy, która bada stan budynku. Taką ekspertyzę może wykonać tylko ekspert. Tylko on może przeanalizować stan domu i przeprowadzić niezbędne szkolenie. Specjalista zbiera dane na wiele sposobów. Najpierw bada, ile energii zużywa dom i jakie ma wyposażenie, w tym klimatyzację i inne urządzenia AGD. Szuka również wycieków ciepła. Określa najlepsze zabiegi i środki, które należy zastosować w ramach termomodernizacji budynku. Ta wstępna analiza pozwoli Ci oszacować koszt prac.

Czy warto wykonać audyt energetyczny?

Audyt energetyczny może pomóc Ci poznać obecny stan Twojego budynku. Analiza pomoże Ci określić co wymaga naprawy, co wymaga wymiany, a co jest w dobrym stanie. Czasami, audyt energetyczny może zaoszczędzić Ci pieniądze. Tak było w przypadku, gdy chcieliśmy wymienić okna i drzwi, a wystarczyło tylko ocieplić budynek. Dzięki temu można zrobić tylko to, co jest potrzebne i nie wydawać pieniędzy na niepotrzebną pracę. Z audytem wiążą się opłaty. Czy są one opłacalne?

Kto przeprowadza audyt energetyczny?

Audyt energetyczny może być wykonany tylko przez ekspertów w danej dziedzinie, np. audytora energetycznego lub konsultanta. Oznacza to, że musimy znaleźć i opłacić taką osobę. Co to jest specjalista od audytu energetycznego? Specjalista ten musi posiadać wiedzę z zakresu energetyki, inżynierii lądowej i środowiskowej. Niezbędny jest również certyfikowany konsultant energetyczny. Obaj specjaliści muszą mieć ukończone kursy i posiadać certyfikat. Znalezienie takich osób jest łatwe. Listę audytorów energetycznych można znaleźć w Internecie.

Ile kosztuje audyt energetyczny?

Ile będziemy musieli zapłacić za audyt energetyczny? Koszt audytu energetycznego będzie zależał od wielkości domu, dachu i sposobu ogrzewania. Wyższe ceny są możliwe również w dużych metropoliach. Należy sprawdzić indywidualny koszt audytu energetycznego dla swojego mieszkania lub domu. Koszt audytu energetycznego będzie różny w zależności od rodzaju budynku, który obejmuje. Dla budynków mieszkalnych są inne kwoty niż dla budynków niemieszkalnych. Budynki użyteczności publicznej również mają swoje własne cenniki. Ważne jest sprawdzenie poprawności dokumentacji technicznej oraz urządzeń technicznych w audytowanym budynku.

Audyt energetyczny a uproszczona analiza paliwowa

Warto wiedzieć, że do programu "Czyste powietrze" można zakwalifikować audyt energetyczny. Inną możliwością jest wykonanie uproszczonej analizy energetycznej. Na czym to polega? Uproszczoną analizę energetyczną wykonuje właściciel budynku. Wystarczy pobrać odpowiedni formularz, a następnie wypełnić wymagane pola. Na podstawie tych danych można oszacować wielkość przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Analiza ta nie jest jednak tak dokładna jak audyt energetyczny.