Czwartek, 29 lutego 2024

Bruzdowanie ścian a montaż klimatyzacji

11 października 2022

Jeśli chcesz zamontować standardowe systemy klimatyzacji, będziesz musiał wykonać rowki w ścianach i - opcjonalnie - przerobić je. Pierwsze z nich to otwarty kanał w murze, a drugie to charakterystyczne zagłębienia w ścianach, które są niezbędne do poprowadzenia instalacji w ścianie. Co to jest bruzdowanie? Na czym polega bruzdowanie? Kiedy można ją wykonać? W naszym najnowszym wpisie na blogu odpowiadamy.

Co to jest bruzdowanie?

Bruzdowanie nie może być wykonywane w każdym miejscu ściany. Najlepiej bruzdować w miejscach, które są do tego przygotowane. Może to być np. w miejscach, gdzie przekrój ściany jest mniejszy. O tych kwestiach należy pomyśleć już na początku budowy budynku. W takim przypadku architekt przeprojektuje Twoją konstrukcję budynku, aby uwzględnić zmiany w obciążeniu ściany.

Eurokod-6 (EC-6) przedstawia dokładne procedury dotyczące bruzdowania. Wyjaśnia również, jak bezpiecznie to zrobić. Bruzdowanie w celu zainstalowania klimatyzacji powinno być wykonywane w miejscach niedostępnych dla innych elementów konstrukcyjnych lub nadproży. Do bruzdowania nadają się tylko konstrukcje wzmocnione murem.

Bruzdowanie ścian - liczby i normy

Oto normy dotyczące wielkości bruzd (głębokość i szerokość) w ścianach, które zostały wybudowane. Dla ściany o grubości:

  • 85-115 mm. maksymalna głębokość bruzdy powinna wynosić 30 mm, a jej maksymalna szerokość 100 mm.
  • 116- 175mm, maksymalna głębokość bruzdy powinna wynosić 30mm, a jej maksymalna szerokość 125mm,
  • 176-225 mm. Maksymalna głębokość bruzdy powinna wynosić 30 mm, a jej maksymalna szerokość 150 mm.
  • 226: Maksymalna głębokość bruzdy wynosi 30 mm. Maksymalna szerokość to 200 mm.
  • 300 mm lub więcej, maksymalna głębokość bruzd to 30 mm, a maksymalna szerokość to 200 mm.

Należy również pamiętać, że

  • Jeśli pionowe bruzdy nie przekraczają 1/3 wysokości ściany do sufitu, ich głębokość wynosi do 80 mm, a szerokość może osiągnąć 120 mm. Warunek ten może być spełniony tylko wtedy, gdy grubość ściany jest nie mniejsza niż 225 mm.
  • Bruzdy nie powinny być mniejsze niż 225 mm od siebie.

W jaki sposób wykonać bruzdowanie?

Materiał użyty do montażu klimatyzacji będzie determinował sposób wykonania bruzdowania. Beton komórkowy jest najlepszym materiałem do tego zadania, ponieważ jest stosunkowo miękki. Do tego celu wystarczy użyć ręcznego wybieraka (bruzdownicy). Maszyna ta powinna poradzić sobie z taką strukturą. W przypadku tworzyw o większej twardości, takich jak silikaty czy ceramika, konieczne będzie użycie wiertła i/lub dłuta.

A co z bruzdowaniem w żelbetonie? Do tego typu zastosowań wymagana jest specjalistyczna bruzdownica mechaniczna. Zadanie to może być ułatwione przez niektórych producentów rozwiązań murarskich wykonujących wstępne bruzdowanie. Wykonawca może wtedy określić najlepszy sposób poszerzenia otworu. Należy pamiętać, że takie usprawnienia mogą obniżyć parametry ściany.

Piła tarczowa, a obowiązujące normy

Polskie normy PN B-03002:2007 zalecają, aby ściany o grubości mniejszej niż 225 mm były obmurowywane za pomocą specjalistycznych pił tarczowych. Narzędzia te pozwolą na osiągnięcie bardziej precyzyjnych wyników pracy. Zmniejszy to również ryzyko uszkodzenia pionowo bruzdowanych elementów muru. Piła pozwoli lepiej dostosować się do obowiązujących przepisów dotyczących szerokości bruzd.

Bruzdowanie w starym budownictwie

Co się stanie, jeśli bruzdowanie będzie wymagane do zainstalowania klimatyzacji w Krakowie, Polsce lub innym polskim mieście? Taka sytuacja wymaga wiedzy specjalisty z zakresu budownictwa. Oceni on stan techniczny i obliczy wpływ bruzdowania na wytrzymałość konstrukcji ściany.

Nie jest to zadanie, które można wykonać samodzielnie. Ważne jest, aby wynająć usługi profesjonalnego wykonawcy, którego pracownicy posiadają wymagane licencje.

Bruzdowanie jest częścią podstawowej instalacji klimatyzatora

W ramach podstawowego serwisu klimatyzacji wykonujemy wiele czynności. Każdy budynek jest wyjątkowy i może być wymagane bruzdowanie. Jest to dodatkowa usługa, którą oferujemy dla naszych klientów. Wykucie bruzdy instalacyjnej w żelbecie, cegle lub betonie kosztuje dodatkowy metr. W celu uzyskania przykładowego cennika prosimy o kontakt.

Montaż klimatyzacji - podsumowanie i wnioski

Podsumowanie: Zdarza się, że bruzdowanie ścian pod montaż klimatyzacji jest niemożliwe ze względu na warunki techniczne ścian. Warto przyjrzeć się klimatyzatorom przenośnym lub innym, które mogą obniżyć temperaturę bez konieczności wykonywania tak rozległych prac. Jeśli jest to możliwe i konieczne, specjaliści powinni wykonać wszelkiego rodzaju bruzdowanie.